1. Ana Sayfa
 2. Diğer
 3. Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

çalınan telefon bulunur mu

Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım Sorusunun Cevabı

Her ne kadar sürekli yanımızda bulundursak da; bir anlık dalgınlıkla cep telefonumuzu kaybedebiliyor ya da çaldırabiliyoruz. Peki cep telefonu çalındığında ya da kaybolduğunda ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli?

Her ne kadar cep telefonu çalındığında yapılması gereken bir takım unsurlar olsa da; çalınmadan önce de önlem almak gerekiyor.
Önerilen yazı: iOS Mu Android Mi Daha Güvenli?

IMEI Numaranızı Not Edin!

Cep telefonunu kaybetmeden ya da çaldırmadan önce yapman gereken en önemli işlerden birisi de IMEI numarasını not etmektir. Her telefonun, markanın ve modelin kendisine özgü IMEI kombinasyonu bulunuyor. Kendi telefonunuzun IMEI numarasını öğrenebilmek için *#06# yapmanız yeterli. IMEI numaranı bir yere not almalısınız. Telefonunuzu bulmanız için bu bilgi oldukça önemli. Eğer telefona erişiminiz yoksa ve IMEI numarasını öğrenemiyorsanız, telefonunun kutusuna göz atabilirsiniz. Muhtemelen kutusunda IMEI numarası yer alıyordur. 

Müşteri Hizmetleriyle İletişime Geçin!

Çalınan ya da kaybolan cep telefonunda SIM kartı yer alıyorsa; kullanılmasını engelleyebilmek için kullandığınız GSM operatörünün müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekmekte. Bu sayede SIM kartınızı kullanıma kapatabilir, izinsiz kullanımın önüne geçebilirsiniz. 

telefonum çalındı
telefonum çalındı ne yapmalıyım

0 312 294 94 94 ile İletişime Geçin

Telefonu gasp edilen, kaybolan ya da çalınan vatandaşlar; BTK bünyesinde yedi yirmi dört hizmet veren Bilgi ve İhbar Merkezi ile iletişime geçebilir, kaybolan – çalınan telefonun IMEI numarasını ve kimlik bilgileri ile bir takım bilgileri ileterek; kayıp ihbarında bulunabilirler. 

Savcılık ya da Emniyete Başvurun

Eğer telefonunuzu kaybetmediğinize, çalındığınıza eminseniz; bulunduğunuz ilçede yer alan savcılığa ya da ilçe emniyet müdürlüğüne başvurabilir; akabinde şikayetci olabilirsiniz. Emniyet müdürlüğüne ya da savcılığa yaptığınız başvuru neticesinde yasal süreç başlatılır ve telefonun bulunması için gerekli çalışmalar yürütülür. 

Çalıntı Telefon Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Eğer telefonunuzun çalındığını emniyet müdürlüğüne ya da savcılığa bildirerek şikayetçi olduysanız, özel olarak bilgilendirme mesajı ya da tebligat almazsınız. Cep telefonu aktifse; çalan kişi kullanıyorsa, telefonu kullanan kişiye SMS vasıtası ile mesaj gider, telefonu en yakın kolluk kuvvetine teslim etmesi söylenir. Herhangi bir bilgi alabilmek için; başvuru yaptığınız savcılığa ya da emniyet müdürlüğüne giderek; yasal süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.
Bu yazıda telefonum çalındı ne yapmalıyım sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Telefonunuzu kaybettiyseniz veya çaldırdıysanız yukarıda bahsettiğimiz yolları izleyerek olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoThor'un kurucusu olan, bilgisayara düşkün, motorcu, minik kelebeğini yekpare edinmiş fare ve hayallerinin peşinden koşan bir Webmaster.

Yorum Yap

Yorumlar (9)

 1. Bence çok doğru söylüyorsun site on numara

 2. Çok doğru söylüyor

 3. 2 ay önce

  Güvenli şifre koymanı tavsiye ederim teşekkürler,

 4. 2 ay önce

  Evet doğru direk imel ve faturasini direk karakola götürürsün calindigini bildirirsin.

 5. 2 ay önce

  Telefon çalındığı zaman eğer telefonun konumu açık ise telefon kolay bulunur site haklı

 6. Polise haber vermeliyiz

 7. 2 ay önce

  Yararlı buldum zaten GPS im hep açıktı sağolun😊

 8. Çok iyi bir yazı olmuş tebrikler

 9. Telefon çalındığında konum açık olursa bulunur site haklı