İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Mobil
 3. iOS mu Android mi Daha Güvenli?

iOS mu Android mi Daha Güvenli?

android mi ios mu daha güvenli

iOS mu Android mi Daha Güvenli?

Kısa süre önce internet korsanları bilgisayarlara sızmaya çalışırken; akıllı telefonların yaygınlaşmasnın ardından korsanlar gözlerini mobil işletim sistemlerine dikmiş durumda. Durum böyle olunca; akıllı telefon kullanıcıları ise doğal olarak en güvenli mobil işletim sisteminin hangisi olduğunu merak ediyor. 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; hiçbir işletim sistemi tam anlamıyla güvenli değil. Her işletim sisteminde gözden kaçan ya da korsanların geliştirdikleri yeni yöntemlerle sızmayı başarabildikleri açıklar mevcut. Hatta birçok korsana; akıllı telefonunuzu siz açıyorsunuz dersek, yanlış olmaz. Örneğin; arayan kişinin kim olduğunu bulmak için indirdiğiniz uygulamadan, yüzünüzün yaşlandırılmış versiyonunu görmek için kullandığınız fotoğraf uygulamasına kadar. 

Akıllı telefonların yaşamımızda önemli bir yer almasıyla beraber; akıllı telefon üreticileri son 6 yıldır kendilerini geliştirerek; kullanıcılarına en üst seviyede deneyim sunmayı hedeflediler. Durum böyle olunca; akıllı telefon piyasasında olmazsa olmaz işletim sistemleri de rekabet içine girdi. İki ezeli rakip olan iOS ve Android işletim sistemlerini karşılaştıracağız ve akıllarda olan iOS mu Android mi daha güvenli sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

android mi ios mu daha güvenli
ios mu android mi daha güvenli

Akıllı Telefonlar Arasında Çok Kullanılan İşetim Sistemi: Android

Android işletim sistemi 7 yıl önce yani 2012 de ortaya çıktı. Bir önceki mobil işletim sistemi olan Symbian OS’a göre oldukça gelişmiş olması, kullanıcılara özgür, gelişmiş bir arayüz sunması işletim sisteminin bir anda popülerleşmesini sağladı. Eh haliyle bu da Android’in devrim niteliğinde gelişmesinin önünü açtı. Anroid işletim sisteminin bu denli kullanılmasının en büyük nedeni ise hiç şüphesiz açık kaynak kodlu bir yazılım olmasıdır. 

Açık kaynak kodu ile inşa edilmiş olan Android, bünyesinde Google Play Store isimli uygulama mağazası barındırıyor. Google Play Store’da milyonlarca uygulama ve oyun yer alıyor, kullanıcılar ise bu uygulama ve oyunlardan faydalanıyor. Lakin Android’in açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasından kaynaklı; sisteme ve telefona virus – kötü amaçlı yazılım bulaştırmak oldukça kolay oluyor. Kötü niyetli yazılımcılar tarafından virus barındıran içerikler Android mağazasına yüklenerek kullanıcılara sunuluyor. 

Google; bu noktada yeterli denetim yapmıyor ve bu sayede kullanıcılar; kolaylıkla kötü amaçlı yazılım mağduru olabiliyor. Bu da Google’ın yetersiz müdahaleleri sebebi ile Android işletim sisteminin yeteri kadar güvenli olmadığını gösteriyor.

Önerilen yazı: En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları

En Güvenilir İşletim Sistemi: Apple iOS

İOS; Apple’n Mac OS X’ten esinlenerek oluşturduğu; iPhone ve iPad cihazlarında kullandığı bir işletim sistemidir. İOS işletim sistemi; Android’e kıyasla oldukça sade ve hafif bir yapıya sahiptir. Bu sebeple iOS işletim sisteminde pek kasma ya da donma yaşanmaz. 

iOS işletim isteminde yer alan uygulama marketi; AppStore’da kullanıcıların ihtiyaç duyduğu her uygulama yer alıyor. Android’den farklı olarak Apple; uygulama mağazasına yüklenen bütün uygulamaları teker teker inceler ve kontrol eder. Apple tarafından güvenli bulunan uygulamalar; mağazaya yüklenerek kullanıcıların deneyimine sunulur. Bu sayede akıllı telefonunuza ya da tabletinize zararlı yazılımların bulaşması önlenir. Bu da iOS işletim sisteminin en güvenilir işletim sistemi olduğunu kanıtlar nitelikte. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoThor'un kurucusu olan, bilgisayara düşkün, motorcu, minik kelebeğini yekpare edinmiş fare ve hayallerinin peşinden koşan bir Webmaster.

Yorum Yap

Yorumlar (32)

 1. 2 ay önce

  android

 2. 2 ay önce

  Android 👍

 3. 2 ay önce

  Bence ios daha iyidir ve kolayca calinan telefonlarımızı daha rahat bulabiliriz ?

 4. Bence ios daha güvenli çünkü daha gelişmiş bir teknolojiye sahip olduğunu düşünüyorum

 5. Bence ikiside gayet başarılı çünkü çok kaliteli marka ios kullanmadığım için bilmiyorum ama Android bnce gayet güvenli

 6. Ben android be iOS kullandım bence iOS daha güvenli şu an aktif iOS kullanıcısıyım

 7. İkiside gayet başarılı bence

 8. Kesinlikle ios daha güvenli

 9. Çok doğru mükemmel

 10. Ben android de kullandim iOs da. bence guvenlik açısından iOs daha önde

 11. Bence android bütün guncelleme en once geliyor

 12. Ama iosa virus bulasmiyor o konuda hakki var

 13. Bencede ios daha güvenli
  En azindan tel kaybolunca bulabiliyoruz

 14. iOS bencede daha güvenli virüs zor giriyor

 15. Bence iOS daha iyi çalındığından iPhone bul uygulamasıyla bulabiliriz

 16. Bence ios daha güvenli android’e hemen virüs bulaşıyor

 17. Bence ios çünkü telefon kaybolunca daha kolay bulabiliyoruz

 18. Doğru kullanıldıktan sonra işletim sisteminin önemi yoktur bence.

 19. Android oyun ve apk açısından daha güzel

 20. Android kullanıyorum ama bence ios daha guvenli

 21. Bence android daha iyi gibi

 22. İos ta olabilir ama bana gore android

 23. 2 ay önce

  Ama tabiki özgürlük istersen daha fazla ee hak yani kullanislikta istersen android isletim sistemidir

 24. 2 ay önce

  İos da guzelde ama android rahat herşeyin önü açık özgürsün ama iphone 11 pro max olirsa daha iyi olur ama bdn tercihim android ama samsung gerisi bos huawei de iyide samsung kadar turmaz

 25. Bence kesinlikle ios çok daha güvenli 👌

 26. Android daha iyi

 27. iOS işletim sistemi her anlamda iyidir oyun performansı bunların ilk başında belli olur

 28. kesinlikle İOS daha güvenli

 29. Ben Android hiç kullanmadım. Yeni alsam ne kadar güvenilir sizce

 30. Ben Android hiç kullanmadım. Yeni alsam ne kadar güvenilir sizce. Yada hangisi bilgilerimizi ele geçirmez.

 31. Hangiai daha güvenli kullanılır tavsiye edermisinzi