1. Ana Sayfa
 2. Android
 3. Google Türkiye’den Çekiliyor Mu?

Google Türkiye’den Çekiliyor Mu?

android google

Geçtiğimiz günlerde gündeme bomba gibi düşen Google’ın  açıklaması kullanıcılar da Google Türkiye’den çekiliyor mu sorusunu doğurdu. Rekabet Piyasası Kurumunun “haksız rekabet” yaptığı gerekçesiyle ABD’li teknoloji devi Google’a 93 milyon ceza kestiği ortaya çıktı. Haliyle söylentiler yayılmaya başladı ve Google’ın  12 aralık tarihinden itibaren Türkiye pazarında piyasaya sürülecek olan Android cihazlarda Google uygulamalarına yer vermeyeceği hususunda bir söylenti yayılmıştı. Bu durumun eski Android kullanıcılarını etkilemeyeceği ve 12 aralık tarihinden önce çıkan cihazların bu durum kapsamı dışında kalacağı belirtilmişti.

İlginizi çekebilir: Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır, Nasıl Açılır?

Google
Google Türkiye

Türkiye’de Android’in Pazar Payı Ne Kadar?

Türkiye telefon satışı konusunda pazarda bir hayli önem taşıyor. Bundan dolayıdır ki ülkemiz sınırlarında yılda ortalama 10 milyon adet  cihaz satılmakta ve bu cihazların yaklaşık olarak yüzde 89’unun ise Android olduğu tahmin ediliyor.

Her ne kadar ülkemiz Android cihaz konusunda yüksek bir pazar payı bulundursada söylentiler sayesinde kullanıcılar “Google Türkiye’den Çekiliyor Mu?” sorusunun cevabını bir hayli merak ediyor.

android
android  cihaz

Google Türkiye’den çekiliyor mu sorusu bir sürü söylenti ve dedikoduyuda beraberinde getirdi. Teknoloji devi bu duruma daha fazla sessiz kalmadı ve bir açıklamada bulundu.

Google’ın açıklaması

“2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.

Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz. Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.

Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.”

“Google Türkiye’den Çekiliyor Mu?” sorusu henüz net bir biçimde yanıt bulabilmiş değil fakat Google’ın yaptığı açıklama doğrultusunda Türkiye’nin pazar payını ciddiye aldığını ve çözüm süreci için uğraştığını dile getirmesi akıllı telefon kullanıcılarının yüreğine bir nebze olsun su serpmiş gibi gözüküyor ancak uzlaşma olmaması halinde tavrını ortaya koyacağını dile getiren teknoloji devi Google, durumu çözüme kavuşturmak için çalıştıklarını ve en kısa sürede netice almayı beklediklerini söylüyor.

Google Türkiye’den çekiliyor mu sorusuna yer verip detayları aktaran ulusal haber sitesi olan BBC’nin yazısına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (12)

 1. Böyle bir bilgi için teşekkür ederim.

 2. 3 ay önce

  ..teşekkürler..

 3. Çekilmez

 4. Teşekkürler

 5. tesekkurler

 6. Çok sağ olun

 7. 3 ay önce

  Teşekkürler

 8. 3 ay önce

  Teşekkürler bilgi için

 9. google alternatifi yokken bu durumlar sıkıntılı

 10. En azından bir bilgi edindim

 11. googlenın kaldırılması gercekten cok sacma olur kalmasın bence.tesekkur ederız bılgı ıcın ☺️