1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. En Çok Kullanılan En İyi Tarayıcılar 2020

En Çok Kullanılan En İyi Tarayıcılar 2020

en hızı tarayıcılar 2019

En Çok Kullanılan En İyi Tarayıcılar

Büyüyen internet dünyasında artan ihtiyaçlarla orantılı tarayıcı şirketlerinin sayısı gün geçtikçe büyüyor. Bu makalede en iyi tarayıcılar konusunu ele alacağız. Her biri birbirinden eşsiz ve bir ihtiyaca göre cevap veren tarayıcıları sizler için yazımızda listeleyerek en iyi internet tarayıcılarından edinmenizi sağlayacağız. 

Şüphesiz artıları ve eksileriyle birbirleriyle kıyasıya yarış içerisinde olan tarayıcı devleri arasında en çok indirilen Mozilla Firefox oldu. 22 milyonu geçen indirme sayısının ardında 10 milyonu aşkın bilgisayarda yüklü olarak gelen ve kullanılan Internet Explorer geliyor. İndirilme istatistiklerini öğrendiysek gelin bilinen ve bilinmeyen yönleriyle tarayıcı dünyasına bakalım.

Önerilen yazı: İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

en iyi tarayıcılar
en iyi tarayıcılar 2020

Mozilla Firefox

Mozilla vakfının açık kaynak kodlu yazılımı Mozilla elbette hemen her listede başta yer alıyor. Hemen her işletim sisteminde kullanılabilir yapıda olan Mozilla’nın geniş toolsları ile özellikle yazılım geliştiricilerine internet üzerinde büyük avantaj sağlarken sunduğu dokümantasyon arşivi ile de yazılımcılar için başucu kitabı haline geldi.

İçerisinde barındırdığı geniş yelpaze ile hantallık ve ustalık gerektiren bir altyapısı olmasıyla şirketin daha çok basit ve hızlı kullanım deneyimi için ürettiği Mozilla Quantum adlı bir başka tarayıcısı olduğunu da belirtmek gerek. 

Google Chrome 

Neredeyse bilmeyenin olmadığı bir diğer tarayıcı Google Chrome; RAM konusunda hayal kırıklığına uğratan ancak arayüzü ile yüzleri güldüren tarayıcı. 2008 itibariyle Windows işletim sistemlerine giren bu tarayıcı en çok kullanılan tarayıcılar listesinde zirvedeki yerini bir süre daha koruyacak gibi görünüyor. Bilgisayar RAM’ı düşük olan kullanıcılar için alternatif yapılmasını tavsiye ettiğimiz bir tarayıcı.

Yandex

Ülkemizde en çok kullanılan ikinci tarayıcı olan Yandex, her milli bayramımızı unutmayarak en iyi tasarımlarla karşımıza çıkmasıyla son zamanlarda gönlümüzü fetheden en iyi tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Şirket menşei Rusya olan şirketin en büyük pazar hacmi de yine Rusya’da. Türkiye’ye hızlı bir giriş yaparak iyi bir ofis ayağıyla pazardaki payını yükselten şirket 50 Milyar Ruble’ye yaklaşan gelire sahip.

Opera

Chrome’da da yer alan Google’ın geliştirdiği bir motor yazılımına sahip olan Opera’nın şüphesiz en çok kullanılma sebebi içerisinde barındırdığı VPN kolaylığı. Hızlı ve basit bir şekilde VPN dünyasında özgürce gezinilmesini sağlayan Opera, reklam engelleme, Turbot mode, RAM hassasiyeti ile de bir diğer kullanılma sebeplerini yaratıyor. Pek bilinmeyen ancak oldukça kullanışlı bir tarayıcı olduğu apaçık.

Tor Browser

Karanlıklar dünyasındaki şovalyelerin vazgeçilmez zırhı Tor Browser. Nerede olduğunuzu ne ile bağlandığınızı ve kim olduğunuzu tamamiyle bilinmez yapan bu tarayıcının şüphesiz ilk kullanılma sebebi gizlilik hassasiyetine değer veren bir tarayıcı olmasıdır. Herhangi bir yasak ve engellemenin etki etmediği bu tarayıcı ile istediğiniz gibi internet dünyasında dolaşabilirsiniz. Tarayıcı, Firefox arayüz tasarımıyla eşdeğer olmasıyla özellikle Firefox geçmişi olan kullanıcıların yadırgamayacağı bir arayüze sahip. Ne olur olmaz aklınızın bir köşesinde olması gereken bir tarayıcı olduğunu belirtmeliyiz.

Microsoft Edge

Microsoft şirketinin tarayıcı konusunda politikasının değişmesi Explorer espirisinin bitmesine ve Edge ile daha hızlı bir kullanım sunmasına sebebiyet verdi. Özellikle Windows 10 ile gelen bu tarayıcı, Explorer’in hantallığından eser bırakmayacak tasarım ve yazılım ile tasarlanmıştır. Kullanım arayüzünün basitliği ile size birçok da araç sunmaktadır. Web notları ile gezinirken alabileceğiniz notlar, okuma listesi, sesli asistan ve geri bildirim kutusu ile araç çeşitliliği sağlanmış durumda. Tarayıcı yarışlarında eski algısını değiştirmeyi amaçlayan şirketin bu konuda başarılı olduğunu bile söyleyebiliriz. Son güncellemeler ile birlikte RAM hassasiyetine değinen tarayıcı açısından yükselen kullanım oranı olduğunu söylemek mümkün.

Temel olarak en çok kullanılan, en çok indirilen ve bilinmeyen en işlevsel tarayıcılardan bahsettik. Fakat yazılım dünyasının her geçen gün internet dünyasına yeni isimler eklediğini unutmamak gerek. Apple’ın Safari tarayıcısı, Opera’nın eski yöneticilerinin elinden çıkan Vivaldi, Explorer tabanlı Avant Browser ise bilinen diğer tarayıcılar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoThor'un kurucusu olan, bilgisayara düşkün, motorcu, minik kelebeğini yekpare edinmiş fare ve hayallerinin peşinden koşan bir Webmaster.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Muhtarım güzel paylaşım olmuş teşekkürler

  2. 6 ay önce

    iyi bir paylaşım olmuş