Batarya Kalibrasyonu Nedir, Kalibrasyon Nasıl Yapılır?

Batarya kalibrasyonu nedir? Batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

5 2.663

Batarya Kalibrasyonu

Akıllı telefonların hayatımızdaki yeri ve önemi hiç şüphesiz ki yadsınamayacak kadar büyük. Durum böyle olunca; akıllı telefon güvenliği, kullanıcı konforunu artırıyor, daha büyük ekranlı, daha fazla özellik barındıran telefonlar üretiyorlar. Daha büyük ekran onu ne kadar göze hoş gelse de; bataryanın daha hızlı tükenmesine de neden olabiliyor. Öte yandan arkaplanda çalışan kullanımı, doğru şarj etmeme; tam doluluğa ulaşmadan şarjdan çıkarma gibi bir takım etmenler; batarya ömrünü kısaltabiliyor. Bu ayar bataryayı değiştirmeden önce ayarladığınız bir takım kalibrasyonlar mevcut. Bu yöntem ile batar makinesi ilk günkü haline getiremeseniz dahi; mevcut durumundan çok daha iyi hale getirmiş olacaksınız. 

İlginizi çekebilir:  Ücretli Uygulamalar Ücretsiz İndirme 2020 (Android / IPhone)

batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?
batarya kalibrasyonu nedir

Batarya Kalibrasyonu Nedir?

Android işletim sistemi içerisinde; batarya yönetimini yapan bir bölüm buluyor. Bu bölüm, kısaca açıklamak gerekirse; sahildeda bulunan bataryanın var olan voltajını ölçerek; şarjın kalan yüzdesini hesaplar. Bu sayede şarj yüzdesini, rahatlıkla navigasyoniz. 

Android işletim sisteminde yer alan bu batarya ölçüm bölümünün, cihazınızın bulunduğu batarya ile uyumlu çalışmasında batarya kalibrasyonu denir. Batarya kalibrasyonu bozulduğunda; bağlı şarjınız% 6 kaldığında; telefonu bataryanızın tükendiğini düşünerek kendini kapatır. Bu durumu düzeltmek için ise batarya kalibrasyonu yapmak şarttır. 

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

 • Telefonunuzun şarjı açılır bitene kadar.
 • Telefonunuzun şarjı alınır bittiğini; telefonu açmaya çalışın. Şarjı açılır bittiği için ekran anlık olarak açılıp kapanacaktır. Ekran açılmayana kadar bunu tekrarlayın. Bu bataryanacağından bitmesini alıyor. 
 • Artık ekranınız hiçbir şekilde açılmıyorsa ve bataryanızın içinden tükendiğine eminseniz; telefonunuzu şarja ayarlamak ve kapalı bir şekilde% 100 dolana kadar şarj edin. 
 • % 100 şarj olduktan sonra telefonunuzu yapabiliyorsanız şarj yüzdeniz% 100 görünmüyorsa tam doluluğa kadar telefonunuzu şarj etmeye devam edin. 
 • Şarjınız% 100 iken telefonunuzu ayarladığınız.
 • Telefonunuzu şarj cihazına bağlı ortalama 1 saat. 
 • 1 saat geçtikten sonra telefonunuzu şarjdan alıyor; bataryanız olduğundan bitene kadar kullanmaya devam edin ve açtı sıralananlarınız bir kez daha tekrarlayın. 

Bataryanızın kalibrasyon işlemi tamamlandı! Gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edilebilir. 

5 Yorum
 1. Ömər diyor

  batarya ömrünü bu sayede uzatacağım için mutluyum

 2. Arif diyor

  Bu nasıl bir anlatım Türkçe öğretmeniniz kimdi ?

 3. Savas diyor

  batarya 1 tık daha geç bitmeye başladı

 4. Ali diyor

  Cok iyi oldu tesekkur ederim

 5. Osman diyor

  1 gün zor dayanıyordu şu an 1.5 güne kadar dayanır hale geldi

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.