1. Ana Sayfa
 2. Diğer
 3. New York Times, Blockchain Kullanmaya Başlayacak

New York Times, Blockchain Kullanmaya Başlayacak

new york times-blockchain

Kuruluşu 1851 yılına dayanan Amerikanın önde gelen gazetesi New York Times oldukça vizyonlu bir adım attı. Gelişen teknoloji ve yazılım dünyasının nimetlerinden olan Blockchain için Ar-Ge başlattı.

Önerilen yazı: Google Türkiye’den Çekiliyor Mu?

Uzun zamandır gazetenin bu adımı atacağı yönünde söylentiler dijital dünyada yankılanmaktaydı. Söylentilerin temeli kısa bir süre önce gazetenin blockchain teknolojisinde uzman eleman alımı için duyuru yapmasında yatmaktaydı. Kriptografide sıkça kullanılan üstel bir şekilde büyüyen kayıt listesi tanımına uyan Blockchain, New York Times’da sahte haberciliğe savaş açmak için kullanılacak. Yayıncı ve okurların yanlış bilgi edinmesinin önüne geçmeyi amaçlayan bu proje için gazetenin Ar-Ge birimi olan Hyperledger görevlendirildi. İçeriklerde yer alan metin ve görseller için doğruluk oluşturacak sistem, okurlara ve yayıncılara haberi doğrulama imkanı sunacak.

Blockchain Nedir ?

Merkezi kayıt sistemlerine meydan okuyan Blockchain ismindende anlayacağınız üzere zincirleme bir şekilde verileri tutarak dağıtık ve kırılması imkansıza yakın bir sistem oluşturuyor. Aracıların ortadan kalkması güvenliği arttırırken mevcut yerel ve uluslararası işletmeler açısından da güçlü bir rakip olarak görülebilir. Özellikle banka ve finans işlemlerinde kullanılan bu teknolojinin en önemli özelliği her sistem için aynı veriyi kopyalaması ile silinemeyecek veriler zinciri anlamına gelmiş oluyor. Herkeste aynı anda güncellenen veriler zinciri, sistemi birisine ait kılmamış oluyor. Yani sistemi yöneten kimse yok. 

Kimi uzmanlar bu yeni teknolojinin endüstri çağına seviye atlatacak bir yenilik olarak görüyor. Özellikle dijital paracılık, bitcoin türevi sektörlerde güçlü bir ekosistem oluşturan teknoloji kısa süre de kendisini her türlü pazara sokmayı başardı. New York Times gibi bir gazetenin de bu teknolojiyi Ar-Ge konusu edinmesiyle, habercilik anlayışı büsbütün değişebilir. İnternet sayesinde hızla çoğalan kolay bilgiler bütününde yaşıyoruz. Bu kadar bilginin ve verinin arasında hangisinin doğru olduğu ise gelecekte ne kadar ve ne için veri olduğundan daha önemli bir hale geleceği apaçık.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoThor'un kurucusu olan, bilgisayara düşkün, motorcu, minik kelebeğini yekpare edinmiş fare ve hayallerinin peşinden koşan bir Webmaster.

Yorum Yap

Yorumlar (11)

 1. nice haber hocam

 2. 6 ay önce

  iyi site bro

 3. Cok guzel abi

 4. Abi seni seviyorum

 5. Çok yararlııı

 6. Nice haber

 7. Selem Aleyküm

 8. GÜZEEL HABER