İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. Yazılımcı Olmak İçin Gereksinimler – Nereden Başlamalıyım?

Yazılımcı Olmak İçin Gereksinimler – Nereden Başlamalıyım?

yazılımcı olmak için gerekenler

Dünyamızın girdiği dijital dönüşümün çizerleri olan yazılımcıları iyi tanımamız gerekiyor. Yazılımcı olmak için gereksinimleri bilerek nereden başlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu dönüşümün birer parçası olmaya hazır mısınız?

Belki de yüzyılımızın en mühim ve popüler mesleklerinden birisi haline gelen yazılımcılık tüm dünyada kod yazan kişilerin ortak unvanı oldu. Böylesine endüstrileri kavurup geçen bir disiplini iyi tanımamız ve öğrenmemiz gerekiyor. Bir öğrenci, mühendis olabilir yahut çok daha alakasız bir mesleği icra ediyor olabilirsiniz; hepimizin dünyasına giren bu alandan alacak bir payımızın olduğu su götürmez bir gerçektir.

Yazılımcı (Programcı) Ne Yapar? Nasıl Olunur?

Yazılım, elektronik cihazlara istediklerimizi yaptırmamızı sağlayan kod iken yazılımcı ise istediklerimizi yaptırmamızı sağlayan kodu yazan kişidir.

Tavsiye edilen yazı: Kod Yazmayı Öğrenme Yöntemleri

Nasıl Yazılımcı Olunur?

Yazılımcı olmak için doğrudan Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği gibi yazılıma yakın bölümlerden mezun olabileceğiniz gibi kendi kendinizi de geliştirebilirsiniz.

Yanlış duymadınız, dünyanın neresinde olursanız olun internet varsa çok iyi bir yazılımcı olabilirsiniz. Özellikle Udemy gibi platformların da internet dünyasına girmesiyle oturduğumuz yerden yazılımın da dahil olduğu on binlerce farklı konuda eğitim alabilirsiniz.

Yazılım öğrenmek için eğitici kaynaklar: Udemy, w3schools, stackoverflow yanı sıra Youtube üzerinden de “software, yazılım” kelimelerini aratarak on binlerce eğitime ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkçe kaynaklar arasında Fatih Acet’in kurduğu turkcekaynaklar sitesi bir numaralı navigasyonunuz olacaktır. 

Yazılımcı olmak için mühendislik okumak şart mı?

Bu soruyu sorduğunuz sıralar liseden mezun olmak üzere iseniz kesinlikle bu yolda yazılımla ilgili olan: Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri gibi bölümlerden birisini okumalısınız.

Eğer üniversite bitirmiş ancak sektörel bazda kafanız karışıyor ve teknolojiye, yazılıma da ilgi duyuyorsanız yukarıda saydığımız kaynaklarla kendinizi geliştirerek hızlıca sektöre adım atabilirsiniz.

Unutmayın, üniversite sadece sizi ilgili bölümde geliştirmez. Hatta aldığınız derslerin ancak %20’sini sektörde kullanacağınızı da rahatlıkla belirtebiliriz. Üniversitede yazılıma dair bir bölüm okuyorsanız yazılım ekosisteminden birbirinden kaliteli kişiler ile tanışma imkanı, konferanslar ve diğer sektörlere bakış açısı kazanırsınız. 

Yazılımcı olmak için İngilizce şart mı?

Eğer Iğdır’da esnaflara yönelik işlerle bir yazılım kariyeri düşünüyorsanız pekala gerekmeyecektir. Ancak bir noktada kendinizi geliştirmek için Türkçe kaynakların yetersiz olduğunu anlayacak ve İngilizce dökümantasyon okumak zorunda kalacaksınız. Sadece dökümantasyon okumak değil evinizden tüm dünyaya çalışmak, yazılım projelerine dahil olmak için de şüphesiz İngilizce başta olmak üzere bir yabancı dile sahip olma ihtiyacı duyacaksınız. 

Eğer üniversite okuyacaksanız hazırlık bölümü okuyup mümkünse bölümünüzü İngilizce okumalısınız. 

Yazılımcı olmak için Matematik şart mı?

Bu soru aslında yazılımcılıkta Türkçe şart mı sorusunun bir tık üstüdür. Nasıl ki okuduğunuzu anlamak için iyi bir dil bilgisine ihtiyacınız varsa mantık ve algoritmik işlemlerin harmanlandığı kodlar arasında da ilişki kurabilmek için Matematik bilgisi şarttır. 

Bu bilginin seviyesi türev alma noktasında değil elbette. Basit matematiksel denklemleri, fonksiyonları anlıyorsanız hazırsınız demektir.

Kim Yazılımcı Olamaz?

Teknik olarak herkes olabilir olarak görünse de bazı hususlar sizleri pişman edebilir.

 • Gezmeyi, arkadaşlarınızla sık sık vakit geçirmeyi seviyorsanız aşırı bir asosyallik durumuna maruz kalarak bunalabilirsiniz.
 • Zor olan bir kere değil defalarca, her gün, her saat karşınıza çıkarak ter döktürecek. Zoru sevmiyorsanız erken yaşlanacağınız bir meslektir.
 • Klavyede 30-40 kelime bandında ve altındaysanız çok yavaş bir öğrenme süreci sizleri bekliyor demektir. On parmak klavye uzun zaman alabileceğini aklınızda tutun.
 • Çok zengin olacağınız startup, şirket, projeler gibi fikriniz varsa ne yazık ki Türkiye şartlarında bir yazılımcı olarak hevesiniz kursağınızda çabucak kalabilir.
 • Ve son olarak Türkçe bilginiz iyi değilse yolun başında bırakır; İngilizce bilginiz iyi değilse yolun ortasında bırakırsınız.
programcı maaşları
yazılımcı maaşları

Yazılımcı Ne Kadar Maaş Alır?

Bu maaş miktarı yazılım bilginizden, deneyim yılınızdan, kurumsal çalışıyorsanız çalıştığınız ile göre bile değişir.

İstanbul içinde Senior seviye bir yazılımcı 10 bin üzerinde aldığı anket siteleriyle ortaya konulmuş bir gerçektir.

Ayrıca Silikon vadisinde bir Facebook geliştiricisi 20 bin dolar aldığını belirtmeliyiz.

İngilizce biliyorsanız, üniversitede ödevler dışında kendinizi bir programlama dilinde geliştirdiyseniz 3500-4000 ortalamayla sektöre giriş yapabileceğinizi unutmayın.

yazılımcı ne iş yapar
yazılımcı olmak için gerekenler

Yazılımcı Olmak İçin Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim?

Mobil, web, masaüstü, oyun, veritabanı ve sistem geliştiriciliği gibi farklı alanlarla donatılmış bir yazılım dünyası içerisinde neyi öğrenmeniz, hangi yoldan gitmeniz gerektiği oldukça önemli hususlardır.

Önerilen yazı: En İyi Programlama Dilleri Hangileri?

Aşağıda sıralanan diller sadece bulunduğu sırada değil birçok alanda kullanılır ancak yoğun ve etkili kullanıldıkları noktalar bulundukları kısımdaki gibidir.

 • Web Front-end’de kullanılan diller: HTML5, CSS3, JSON, XML, AJAX, SASS, LESS, Stylus, JavaScript, jQuery, AngularJS, Node.js, Grunt, CoffeeScript Backbone, Ruby, Boilerplate, Bootstrap, Debug, Firebug, SEO, SVN, SVG, CMS
 • Web Back-end’de kullanılan diller: ASP, ASP.NET, MVC, C#, C++, ColdFusion, CGI, Erlang, with Linux, Java, Node.js, Perl, PHP, Python, Django, Ruby, Scala
 • Veritabanı tarafında kullanılan diller: Oracle, MS SQL, MySQL, PostgreSQL, SQLite, Microsoft SQL Server, SAP HANA, dBASE, MongoDB, FoxPro, IBM DB2 
 • Mobil programlama’da kullanılan diller: Objective C, Swift ve Java 
 • Oyun progralama dilleri: C++, Unity3D(dil değil, destek programıdır)
Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoThor'un kurucusu olan, bilgisayara düşkün, motorcu, minik kelebeğini yekpare edinmiş fare ve hayallerinin peşinden koşan bir Webmaster.

Yorum Yap

Yorumlar (26)

 1. 2 ay önce

  Güzel bir paylaşim takipteyim

 2. 2 ay önce

  Yazilimci olmak isterdim gercekten ama zor ya 🙂

 3. Çok iyi bilgi

 4. Yazılımcı olmak zor bence

 5. 2 ay önce

  hadi bakalim

 6. 2 ay önce

  Güzel paylaşım tebrikler

 7. Çok faydalı daha çok böyle şeyler yapmalısın

 8. Efsane olmuş 😃😃😃

 9. Bence yazılımcı olmalıyız.

 10. Çok faydalı bence

 11. 2 ay önce

  Ben de olmak istiyorum umarim olurum

 12. Çok faydalı

 13. Yazılım zor iş valaha

 14. Yazılımcı olmak çok emek ister

 15. Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

 16. Kod yazmayı öğrenerek başlamalısın

 17. Ben yazılım okuyorum benim için çok faydalı

  Teşekkür ederim

 18. 2 ay önce

  Bir yazılımcı olmak için daha detaylı anlatırsanız sevinirim

 19. 2 ay önce

  Güzel bir paylaşım olmuş gerçekten ilgisi bu yönde olanları aydınlatabilir

 20. Mukemmel bir yazi olmus

 21. Çok iyi bilgi bence

 22. 2 ay önce

  Faydalı bir yazı olmuş teşekürler

 23. Benim hayalim yazılımcı olmak

 24. 2 ay önce

  Çok zormuş yazılumcı olmak

 25. 2 ay önce

  Yazılımcı olmak zor ama isteyen başarır

 26. Efsane olmuş sizin sayenizde kod yazmayı öğrendim çok sağolun sizin sayenizde yazılımcı olma yolunda 1 adım daha attım