İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. Kod Yazmayı Öğrenme Yöntemleri

Kod Yazmayı Öğrenme Yöntemleri

kod nedir? kod nasıl yazılır?

Dünyamızı döndüren en değerli maden, artık karanlık odalarda parlayan ekranlardan çıkarılan kod satırlarıdır.  Bu madeni kazabilenler ise yalnızca Fütürizm penceresinden bakabilen yazılımcılar, koderler olacak. Kod yazmayı öğrenme yöntemleriyle sizlerde madene inmek istemez misiniz?

En çok alaylı çalışana sahip mesleğin, iş kolunun başında şüphesiz yazılımcılar, kod yazanlar geliyor. Hukuk mezunları, işletme mezunları, makine mühendisleri hatta güvenlik görevlileri ve polisler bile gördü bu yazılım sektörü. Nereden mezun olursanız, neyle başlarsanız başlayın; yazılımın tadını alabildiyseniz artık bambaşka bir dünya sizi bekliyor demektir.
Önerilen içerik: En İyi Programlama Dilleri Hangileri?

Kod Yazmayı Öğrenme Yöntemleri

Özellikle analitik düşünmenin girdiği çalışma alanlarında doğru bir çalışma ve öğrenme yöntemi belirlemek oldukça önemlidir. Sıraladığımız öğrenme yöntemlerinin kendinize en uygunu ile hızlıca emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Neden Kod Yazıyoruz? Hangi Noktadayız?

Bu süreçte en önemli nokta giriş noktasıdır. Neden kod yazıyoruz ve hangi noktadayız sorularının cevapları sizi doğru yola sokacak mihenk taşlarıdır. 

Temelde 3 grupta inceleyebiliriz:

 • Yazılım dışında bir bölüm okuyor yahut okudunuz: Alaylı grubunda bu sürece başladıysanız klavye hızınızdan tutun, sabır ölçünüze kadar bu mesleğe uygun olup olmadığınızı tetkik etmeniz gerekiyor. Temel ölçütler yola çıkarken uygunluğunuzu size sunacaktır.
 • Yazılım ile alakalı bir bölüm okuyor yahut okudunuz: Bu noktada sürece devam edip etmemeniz gerektiği ve hangi alandan ilerlemeniz gereken zaten belli olmuştur. Sıkıca kendinizi geliştirme sürecine sokun ve sonsuz gelecekte süzülün.
 • Hobi olarak ilgilenme sürecindesiniz: Hobi olarak yapılacak en güzel uğraşlardan birisi olan dünyayı topyekün etkileme müessesi olan yazılım dünyasında kendinize uygun bir uğraş alanı bulun ve eğlenmenize bakın. Mobil ve oyun dünyası ise tavsiye edebileceğimiz hobi alanlarındandır.

Hangi Alanı Seçmeliyiz? Hangi Programlama Dili Hangi İşleve Yarar?

Basit olacağını düşünmediniz değil mi? Basit olan kısım hedefimizi ve yolumuzu çizdikten sonra geriye kalan çalışmak kısmı olacak. Bu noktada yolumuzu belirlerken son mihenk taşını seçeceğiz. 

Uğraşmak istediğiniz alan nedir? Mobil bir uygulama yazarak milyonlarca akıllı telefonunuda imzanızı mı görmek istersiniz yoksa masaüstü bir yazılımla milyonlarca eve mi girmek istersiniz? Oyun yazarak e-spor dünyasına adım atabileceğiniz gibi web dünyasıyla da farklı bir ufukla tanışabilirsiniz. Her biri birbirinden farklı olan bu alanlardan birisini seçerek yola çıkın.

Software Development

Web development: web geliştiriciliği son zamanların trend geliştirme platformlarından birisi haline geldi. Özellikle server-side tarafında Node.JS’in yarattığı etkiyle Javascriptin artan popülaritesi web dünyasının front-end(önyüz) kısmının önemini arttırdı. 

Mobil development: 120 milyar dolarlık değeriyle tek bir arabaya sahip olmadan araba sektöründe etkili olan Uber’in yanı sıra tek bir odaya, gayrimenkule sahip olmadan 25 milyar dolarlık değere sahip olan Airbnb gibi şirketlerin tek bir ortak paydası var: mobil uygulamaya sahipler. Sizlerde dünyayı değiştirmeye fikrinizi mobile development’e entegre ederek kolaylıkla başlayabilirsiniz.

Game development: Günümüzde spor algısını dijital dünyaya dönüştüren oyun geliştiriciliği, e-spor kavramını doğurdu. Geçtiğimiz günlerde 16 yaşındaki çocuğun e-spor dünyasında 3 milyon dolar kazanmasıyla bu dünya geliştiriciler ve oyuncular tarafında büyük bir sektör oluşturacağı apaçık görünüyor.

 • Front-end(Önyüz dilleri): “HTML5, CSS3, JSON, XML, AJAX, SASS, LESS, Stylus, JavaScript, jQuery, AngularJS, Node.js, Grunt, CoffeeScript Backbone, Ruby, Boilerplate, Bootstrap, Debug, Firebug, SEO, SVN, SVG, CMS”
 • Back-end(Arkayüz) dilleri: “ASP, ASP.NET, MVC, C#, C++, ColdFusion, CGI, Erlang, with Linux, Java, Node.js, Perl, PHP, Python, Django, Ruby, Scala”
 • Veritabanı dilleri: “Oracle, MS SQL, MySQL, PostgreSQL, SQLite, Microsoft SQL Server, SAP HANA, dBASE, MongoDB, FoxPro, IBM DB2”
 • Mobil geliştirme dilleri: “Objective C, Swift ve Java”
 • Oyun geliştirme dilleri: “C++
kod yazma
hangi programlama dili hangi işleve yarar

Video ile Kod Yazmayı Öğrenin

Şüphesiz çağımızdaki en iyi öğrenme yöntemlerinden birisi videolu eğitim setleridir. Herhangi bir kursa, okula gitmeden bilgisayarınızla ister bir enstrüman, ister bir teknolojik alet isterseniz de yazılım dili öğrenerek kod yazabilirsiniz.

Videolu eğitim seti sitelerinin başında bir Türk yazılımcının kurduğu Udemy geliyor. 

Diğer eğitim siteleri: Khan Academy, Codeacademy, Coursera, edX, Treehouse, Code School 

Kitap ile Kod Yazmayı Öğrenin

Türkçe yazılım kitapları ne yazık ki İngilizce kitaplara nispeten daha az sayıda yer alıyor. Ülkemizde kağıt fiyatlarının artışı kitap sektörünü de etkilemesiyle daha az sayfa amacı güdülmesinden mütevellit daha az detayların olduğu kısa anlatımlara sahip yazılım kitapları söz konusu.

Eğer İngilizce bilginiz iyiyse ve bütçeniz yüksekse Amazon üzerinden kendinizi geliştirmek istediğiniz alana dair kitaplar alabilirsiniz. Ücretsiz ingilizce kitapları için ise github free programming books sayfasını inceleyebilirsiniz.

Türkçe için ise kodlab, abaküs ve seçkinyayıncılık yayınevlerini önerebiliriz.  

Dökümantasyonlarla Kod Yazmayı Öğrenin

Kod öğrenmeyi kod parçaları üzerinden öğrenmek de yaygın bir öğrenme tercihidir. Stackoverflow ve Github başlıca önereceğimiz isimlerdir. Stackoverflow ile çözülemeyen ve çözülen kod sorunlarını inceleyerek kendinizi geliştirebileceğiniz gibi Github ile ise devam etmekte olan açık kaynak kodlu projeleri inceleyebilir, yardımcı olabilirsiniz. W3Schools ile ise adım adım yazılı materyaller ile öğrenebilirsiniz.

Ayrıca internetten ücretsiz script dosyaları indirerek dökümantasyonları inceleyerek kod yazmayı öğrenebilirsiniz.

Kurslarla Kod Yazmayı Öğrenin

Ülkemizde en yaygın yazılım kursları şüphesiz Bilgeadam’a ait kurslardır. Ayrıca İŞKUR üzerinden ücretsiz biçimde kod yazma kurslarına katılabileceğinizi de unutmayın.

Oyun Oynayarak Kod Yazmayı Öğrenin

Çocuklar başta olmak üzere pek çok yaş grubundan kimse oyun oynarak kod yazmayı öğreniyor. Codecambat, Hacked, Scode ve Codingame isimli oyunlarla eğlenirken öğrenin.

Şirketlere Girin

Pek çok şirket geliştirmek ve ufak işleri yaptırmak için yardımcı, stajyer arayışına giriyor. Sosyal medya üzerinden yazılım gruplarına sorarak şirketlerine girebilir ücretsiz yahut ufak bir meblağ karşılığında yazılımcıların işlerine ortak olabilirsiniz. 

Hangi meslek, iş, uğraş üzerinde olursanız olun: Dijital dünyanın değişimine sizler de katkıda bulunun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoThor'un kurucusu olan, bilgisayara düşkün, motorcu, minik kelebeğini yekpare edinmiş fare ve hayallerinin peşinden koşan bir Webmaster.

Yorum Yap

Yorumlar (14)

 1. Strong

 2. Çok güzel olmuş teşekkürler

 3. Çok guzel olmuş teşekkur ederim benim içim faydalı oldu

 4. 2 ay önce

  Abi çok işime yaradı bu kod yazmak elinize sağlık

 5. başta bu şekilde oyun sitelerinden başlarız sonra bir bakmışsın google’da çalışıyoruz :d

 6. Gerçekten çok güzel bilgiler var

 7. Çok güzel bilgiler bende yazılım okuyorum işime yaradı teşekküler.

 8. Bende ogrenmeye başladım Teşekkürler

 9. Çok güzel olmuş

 10. Sağolun çok işime yaradı

 11. 2 ay önce

  Çok güzel olmuş kod tanıma işlemi

 12. 2 ay önce

  Kod yazmayı öğrenmemiz lazım

 13. 2 ay önce

  Bu kodlar sayesinde neler neler yapacağım çok teşekkür ederim.

 14. Bizim okuldada kodlama var ben gidiyorum