1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. En İyi Programlama Dilleri Hangileri? 2019

En İyi Programlama Dilleri Hangileri? 2019

en iyi programlama dili

En İyi Programlama Dilleri Hangileri? 2019

Kodlara hüküm verdiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Çağın gerekliliği olan programlama dili bilgisi bizlere internetin anahtarını veriyor. Bu anahtara sahip olanlar geleceği yazanlar olacak. Sizler için derlediğimiz en iyi programlama dilleri ile sizlerde internet dünyasında söz sahibi olmaya başlayın.

hangi program dilini seçmeliyim

Sadece ilgili bölümü okuyanların değil ilgi duyan herkesin adım atabildiği yazılım dünyasına ait bilgiler gün geçtikçe daha da değerli oluyor. Çağın sunduklarının arkasında hep bir kod parçasının olması, icatların ve mucitlerin yazılım madeninden hammadde alıyor olmaları tesadüf değil. Kod yazmak, herhangi bir programlama dili bilmek bizleri tahmin edilemeyecek ufuklara taşıyarak hangi meslek erbabı olursak olalım kendi işimizi kurabilmemiz için önemli bir adım attırıyor.

Peki öyleyse böylesine büyük bir dünyada hangi dili öğrenmeliyiz? En çok kullanılan programlama dilleri hangileri? En iyi programlama dili hangisi? Gibi sorularınıza elimizden geldiğince cevap vereceğiz. Kullanım oranları açısından en çok kullanılan yazılım soru cevap internet sitesi olan Stackoverflow sitesinin yaptığı anketin sonuçlarına göre ilk sırada betik dili olan Javascript geliyor. Listeyi takip eden isimler web ağırlıklı olurken HTML, CSS, SQL, Java, Bash, Python, C#, PHP, C++ diye sıralama devam etti. Elbette bu sadece bir ölçüt. Her ülke, her şirket ve endüstri kendi kıstaslarına göre bir yazılım dili kullanmayı doğru buluyor. Mobil dünyasında at koşturmak isteyenler için bambaşka dil dünyası, oyun sektörü için ayrı, masaüstü ve web dünyası için ise apayrı bir dünya söz konusu. Günümüzde gittikçe büyüyen Yapay Zeka ve BigData dünyası ise bir başka tartışılması gereken dünya.  Listemizi hazırlarken baz alacağımız sıralama dünyada yazılım kalite kontrol tanımıyla bilinen TIOBE isimli yabancı yazılım istatistik şirketinin hazırladığı 2019 Yılının En İyi Programlama Dilleri başlıklı listesi olacak.

En İyi 10 Programlama Dili

Dünyadaki en iyi yazılımcıların takip ettiği TIOBE istatistikleri baz alınarak sıralama yaptık.

1- Java

5 Milyara yakın projede, sistemde, cihazda kullanılan mobil dünyanın gözdesi Java ile tanıştıralım sizleri. Pek çok dil gibi C ve C++ kökenli bir dildir. Aynı zamanda içerisinde barındırdığı yapıyla hemen her platformda kullanılarak dünyada en fazla kullanılan diller listesine de sıkça girebilmektedir.  

2- C Dili

1972’de geliştirilen bu değerli dil, B dilinden türetilerek günümüzde veritabanlarından tutun Ağ Sürücülerine kadar birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda birçok dilinde türetilme kaynağı olan C dili neredeyse tüm üniversitelerde Bilgisayar, Yazılım gibi bölümlerde ders olarak anlatılmaktadır. 

3- Python

Geçen yıl TIOBE istatistiklerinde 4. sırada yer alan dil %3 oranında iyileştirme gerçekleştirerek listenin 3. sırasında kendisine yer buldu. Şüphesiz çağın yükselen trendleri olan Yapay Zeka, BigData, Robotik gibi konular açısından tercih edilen en iyi dil olması hızlı popülaritesinin arkasında yatan en büyük sebep. Derleyici ihtiyacı olmadan çalıştırılabilen dilin nesne yönelimli programlama dillerinden birisi olduğunu da belirtmek gerek.

4- C++

Geçen yıl 3. sırada listede yer bulan dil Python’ın hızlı popülaritesine yenilse de C++ ile elektronik devrelerden masaüstü yazılımlarına kadar geniş bir yelpazede çalışma yürütebilirsiniz. Nesne yönelimli bir dil olan C++, robotik alanda da sıkça kullanılan dillerden birisi. Dil, aynı zamanda dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından Google Chrome’ın yazılım mimarisini de üstlenmektedir.

5- C# 

Microsoft imzalı bu nesne yönelimli dil 2000 yılında piyasaya sürüldü. Microsoft’un diğer yazılım ekipmanlarından daha hızlı çalışabilen yapısı ile özellikle oyun geliştiriciler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Yapı olarak en çok Java diline benzemesiyle bilinir. Java dili gibi byte sayısı sistemine çevrilen kodlar JVM ile işletim sistemine özgü yapıya kavuşur ve çalışır. Gelişmiş derleyicisi sayesinde kod yazım aşamasında yapılan hatalar ayrıntılı ve hızlıca kodere sunularak hataların önüne geçilir. Sunucu ve gömülü sistemler için hazırlanan dil zamanla kendini geliştirerek günümüzde web tarafında da çeşitli işlemler yapabilmektedir. C#, mobil alanda ise Windows Phone işletim sistemlerine özgü uygulamalar geliştirilmesine imkan sağlar.

6- Visual Basic .NET

Java’nın her platformda çalışabilirlik yapısına karşı rakip olarak Windows’un piyasaya sürdüğü ancak bugün Java yanında nispeten daha az popülariteye sahip olan bir dildir. Windows’a dair hemen her yazılım paketinde geliştirme yapabilirsiniz. Ms Office uygulamasından tutun Windows Phone işletim sisteminde bir uygulamaya kadar geniş bir arayüzde at koşturabilme imkanı sağlar.

7- Javascript

Web sitelerinin büyük bölümünde imzası bulunan betik dili olan Javascript, son zamanlarda hızlı bir yükselişe geçti. Yükselişinin en önemli sebebi şüphesiz server-side tarafta geliştirme yapılmasını sağlayan Nodejs yapısını içinde barındırmasıdır.  Mobil programlama, web oyunları, masaüstü programları ve web uygulamalarında sıkça kullanılan bir dildir.

8- PHP

Facebook’un ve Google’ın yolculuklarına bu programlama diliyle çıktıklarını söylesek yeter aslında. Çünkü diğer dillere kıyasla daha fazla dökümantasyona sahip olması kolay öğrenilme imkanı sağlıyor. Söz dizimi diğer dillere göre daha kolay anlaşılır ve öğrenilir bir yapıda. Popüler blog içerik sistemi olan WordPress’in gücünü tamamiyle bu dilden aldığını da söylesek yanlış olmaz. Özellikle web dünyasında dinamik sayfalar için tercih edebileceğiniz bir programlama dili.

9- Objective-C

iOS dünyasının ilk göz bebeklerinden olan iOS’un 2014 yılında duyurduğu Swift programlama diliyle önemi azalsa da Objective-c günümüzde de halen popüler bir şekilde kullanılıyor. C üzerine yazılan nesne yönelimli bir dil olan Objective-C, sözdizimi ve yapısal deyimlerini C dilinden kalıtsal olarak almıştır.

10 – SQL

Veritabanı yönetim sistemi olan SQL dili, veritabanları üzerinde sorgular, değişiklikler yapılmasını sağlar. Çoğunlukla PHP ile beraber kullanılan SQL, yüksek boyuttaki veriler üzerinde kolaylıkla işlem yapmanıza imkan veren bir yapıya sahiptir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoThor'un kurucusu olan, bilgisayara düşkün, motorcu, minik kelebeğini yekpare edinmiş fare ve hayallerinin peşinden koşan bir Webmaster.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Güzel bir paylaşım olmuş benim başlayacağım dil python olacak galiba 🙂