VPN Nedir? Neden VPN kullanmalısınız?

26 4.644

VPN

VPN nedir? VPN küresel internet aracılığıyla cihazlar arasında özel sanal bir ağ oluşturarak hem özel hem ortak ağlar üzerinde gizlilik ve güvenlik sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. VPN genellikle kurumlar tarafından hassas verileri korumak amacıyla kullanılır fakat bireysel VPN kullanımı da çevrimiçi etkileşimlerdeki kısıtlamaları kaldırmak ve güvenlik amacıyla artmıştır.

Günümüzde VPN programları akıllı televizyonlarda bile kullanılmaktadır. VPN programlarının neden popüler bir şekilde kullanıldığını ve neden kullanmanız gerektiğini anlamanız için VPN programlarının tam olarak ne işe yaradığını bilmelisiniz.

Önerilen yazı: Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar

VPN Nedir?

VPN programları aktifleştirildiğinde VPN sağlayıcısı tarafından yönetilen uzaktaki sunucu ve kullandığınız bilgisayar gibi bir cihaz arasında şifreli sanal bir tünel oluşturulur. Çevrimiçi olduğunuz andan itibaren ürettiğiniz internet trafiği internet servis sağlayıcınızın sunucularına gitmeden önce bu tünele gider ve bu tünelden şifreli bir şekilde ayrılır.

Havaalanı gibi ortak bir alanda sunulan şifresiz Wi-Fi ağlarına hücresel veriyi kullanmaktan kaçınmak için bağlanabilir fakat bu şifresiz ağ üzerinden küresel internete yolculuk eden verileriniz aslında hem ağ operatörü hem de ağ üzerinde bulunan diğer kişiler tarafından görülebilir. Ağ trafiğiniz üzerinden hesap şifreleriniz, kredi kartı bilgileriniz gibi gizli kalması gereken bilgileriniz çalınabilir.

neden vpn kullanmalıyız
vpn nedir

Aynı ortak Wi-Fi ağına VPN ile bağlandığınızda ise şifrelenen trafiğiniz sayesinde ağ operatörü de dahil olmak üzere herhangi bir başka üçüncü parti verilerinizi okuyamaz. Evinizdeki Wi-Fi ağı üzerinden internete bağlandığınızda herhangi birinin verilerinizi görmediğini düşünebilirsiniz fakat internet servis sağlayıcınız (İSS) aslında bütün internet trafiğinizi görebiliyor. Aslında İSS dilerse verilerinizi reklam amaçlı üçüncü partilere satabilir. İnternet hizmeti almak için ödeme yaptığınız şirket aslında verilerinizden çok daha fazlasını kazanıyor olabilir.

Facebook ve Google gibi dev teknoloji şirketleri çevrimiçi davranışlarınız üzerinden kazanç sağlayabiliyorken bu servisleri kullanmayı bırakmak sizin için bir seçenek fakat aynı şey İSS için geçerli değil. VPN kullanarak İSS’inizin verilerinizi izlemesini ve kaydetmesini engelleyebilirsiniz. Şifrelenen veri paketlerinizin okunması mümkün değildir.

VPN programları ile aynı zamanda erişime engelli web sitelere ulaşabilirsiniz. Çin’de internete erişim büyük ölçüde engellidir. Facebook, Twitter, Instagram, Google, Snapchat ve daha birçok web site Çin’de yaşayan bireylerin erişimine engellidir. Çin’de bu yüzden VPN kullanımı çok yaygındır ve Çin devamlı olarak VPN sağlayıcılarının sunucularına olan erişimi engellemeye çalışmaktadır.

VPN sayesinde başka bir ülkedeki sunucuya bağlanarak coğrafik konumunuzu gizleyebilir ve bağlandığınız ülkedeki çevrimiçi içeriklere ulaşabilirsiniz.

Neden VPN kullanmalısınız?

 • IP adresinizi gizlemek ve internette anonimlik elde etmek için,
 • IP adresinizi değiştirmek ve erişime engelli içeriklere ulaşmak için,
 • Veri paketlerinizi şifrelemek için,
 • Fiziki konumunuzu gizlemek ve çevrimiçi aktivitelerinizi daha özgür bir şekilde gerçekleştirmek için.

VPN teknolojisinden şirketlerin 1990’ların sonundan beri yararlanmalarının sebebi güvenliktir. Bir ağ üzerinde seyahat eden verilere müdahale etmek için kullanılan çok basit yöntemler vardır. VPN şifreleme sağladığı için bu veri akışı fark edilse bile verilerin okunması mümkün değildir.

Her gün yeni çeşitler ile birlikte ortaya çıkan ve evrim geçiren siber saldırı yöntemleri sebebiyle VPN programları da bir antivirüs programı gibi güvenlik için bir araç haline gelmiştir. Fakat her VPN programı ile istediğiniz şifrelemeyi ve gizliliği elde edemeyebilirsiniz. Ücretsiz VPN programlarını kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bir VPN programı antivirüs gibi sizi kötücül yazılımlara korumazken ücretsiz bir VPN programı cihazınızda kötücül bir yazılım gibi çalışabilir.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, ücretsiz olan herhangi bir yazılımın kullanımından kaçınılması gerektiğinin altını çiziyor.

26 Yorum
 1. Ahmet diyor

  Vpn kullanınca internet neden yavaşlıyor ?

 2. Umut diyor

  Siteniz mükemmel çok memnun kaldım başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Mehmet diyor

  Vpn çok işime yarıyor bence herkez kullanmalı

 4. Melih diyor

  Vpn çok önemli kullanın

 5. Bse diyor

  Vpn çok işime yarıyor

 6. Serhat diyor

  Çok iyi acıklama yapmıs 👌

 7. Semsentin diyor

  Vpn geceleri pubgde kore versiyonda oynamami saglio

 8. Bünyamin diyor

  Statik ip sabit ip aynı şey bunu kamera sistemleri kullanan iş yerleri ev güvenliği için alınır

 9. Zeki diyor

  Vpn güzel de yavaş işliyor tarayıcı v.s

 10. Salih diyor

  Çünkü ayrı bir ülke ip ne bağlanıyorsun.

 11. yunus emre diyor

  vpn olunca internet neden yavaşlıyor

 12. Hakan diyor

  Bence site güzel bilgiler paylaşıyor çok güzel devam edin 👍👍

 13. Ahmet diyor

  Bu ürün çok iyi bende kullanıyorum

 14. Elbey diyor

  VPN İNTERNETE BAGLİ BİŞEY ONUN İCİN VPN KULLANİNCA İNTERNET YAVAŞLIYOT

 15. Adem diyor

  Çok yararlı oldu teşekkürler.

 16. Talha diyor

  İnternette gizli kalmak için kullaniyorum dogru tespitlerle guzel anlatmissiniz teşekkür ederim

 17. Eren diyor

  Çok yararlı oldu teşekkürler

 18. ahmet diyor

  vpn vazgeçilmez bir parçamız 🙂

 19. Emre diyor

  Vpn kullanımı şart sizede tavsiye ederim

 20. Baran diyor

  Bende vpn kulanıyorum bence çok yararlı bişey

 21. Cafer diyor

  VPN sayesinde gizli kalmak güzel bişey.

 22. Ali diyor

  Ben bu siteyi sevdim baya güzel site sizde takip edin 🔥

 23. Metehan diyor

  İnternette gizli kalmak için kullanıyorum çok iyi anlatmışsınız tebrikler

 24. Ahmet diyor

  Vpn kullanıyom ama kasıyor

 25. Ali diyor

  Abi vpn yı kullanınca internet yavaşliyor

 26. Abdurrahman diyor

  Bence VPN çoh dahice bir buluş bulana hellal olsun

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.