1. Ana Sayfa
 2. İnternet
 3. VPN Nedir? Neden VPN kullanmalısınız?

VPN Nedir? Neden VPN kullanmalısınız?

neden vpn kullanmalıyız

VPN

VPN nedir? VPN küresel internet aracılığıyla cihazlar arasında özel sanal bir ağ oluşturarak hem özel hem ortak ağlar üzerinde gizlilik ve güvenlik sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. VPN genellikle kurumlar tarafından hassas verileri korumak amacıyla kullanılır fakat bireysel VPN kullanımı da çevrimiçi etkileşimlerdeki kısıtlamaları kaldırmak ve güvenlik amacıyla artmıştır.

Günümüzde VPN programları akıllı televizyonlarda bile kullanılmaktadır. VPN programlarının neden popüler bir şekilde kullanıldığını ve neden kullanmanız gerektiğini anlamanız için VPN programlarının tam olarak ne işe yaradığını bilmelisiniz.

Önerilen yazı: Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar

VPN Nedir?

VPN programları aktifleştirildiğinde VPN sağlayıcısı tarafından yönetilen uzaktaki sunucu ve kullandığınız bilgisayar gibi bir cihaz arasında şifreli sanal bir tünel oluşturulur. Çevrimiçi olduğunuz andan itibaren ürettiğiniz internet trafiği internet servis sağlayıcınızın sunucularına gitmeden önce bu tünele gider ve bu tünelden şifreli bir şekilde ayrılır.

Havaalanı gibi ortak bir alanda sunulan şifresiz Wi-Fi ağlarına hücresel veriyi kullanmaktan kaçınmak için bağlanabilir fakat bu şifresiz ağ üzerinden küresel internete yolculuk eden verileriniz aslında hem ağ operatörü hem de ağ üzerinde bulunan diğer kişiler tarafından görülebilir. Ağ trafiğiniz üzerinden hesap şifreleriniz, kredi kartı bilgileriniz gibi gizli kalması gereken bilgileriniz çalınabilir.

neden vpn kullanmalıyız
vpn nedir

Aynı ortak Wi-Fi ağına VPN ile bağlandığınızda ise şifrelenen trafiğiniz sayesinde ağ operatörü de dahil olmak üzere herhangi bir başka üçüncü parti verilerinizi okuyamaz. Evinizdeki Wi-Fi ağı üzerinden internete bağlandığınızda herhangi birinin verilerinizi görmediğini düşünebilirsiniz fakat internet servis sağlayıcınız (İSS) aslında bütün internet trafiğinizi görebiliyor. Aslında İSS dilerse verilerinizi reklam amaçlı üçüncü partilere satabilir. İnternet hizmeti almak için ödeme yaptığınız şirket aslında verilerinizden çok daha fazlasını kazanıyor olabilir.

Facebook ve Google gibi dev teknoloji şirketleri çevrimiçi davranışlarınız üzerinden kazanç sağlayabiliyorken bu servisleri kullanmayı bırakmak sizin için bir seçenek fakat aynı şey İSS için geçerli değil. VPN kullanarak İSS’inizin verilerinizi izlemesini ve kaydetmesini engelleyebilirsiniz. Şifrelenen veri paketlerinizin okunması mümkün değildir.

VPN programları ile aynı zamanda erişime engelli web sitelere ulaşabilirsiniz. Çin’de internete erişim büyük ölçüde engellidir. Facebook, Twitter, Instagram, Google, Snapchat ve daha birçok web site Çin’de yaşayan bireylerin erişimine engellidir. Çin’de bu yüzden VPN kullanımı çok yaygındır ve Çin devamlı olarak VPN sağlayıcılarının sunucularına olan erişimi engellemeye çalışmaktadır.

VPN sayesinde başka bir ülkedeki sunucuya bağlanarak coğrafik konumunuzu gizleyebilir ve bağlandığınız ülkedeki çevrimiçi içeriklere ulaşabilirsiniz.

Neden VPN kullanmalısınız?

 • IP adresinizi gizlemek ve internette anonimlik elde etmek için,
 • IP adresinizi değiştirmek ve erişime engelli içeriklere ulaşmak için,
 • Veri paketlerinizi şifrelemek için,
 • Fiziki konumunuzu gizlemek ve çevrimiçi aktivitelerinizi daha özgür bir şekilde gerçekleştirmek için.

VPN teknolojisinden şirketlerin 1990’ların sonundan beri yararlanmalarının sebebi güvenliktir. Bir ağ üzerinde seyahat eden verilere müdahale etmek için kullanılan çok basit yöntemler vardır. VPN şifreleme sağladığı için bu veri akışı fark edilse bile verilerin okunması mümkün değildir.

Her gün yeni çeşitler ile birlikte ortaya çıkan ve evrim geçiren siber saldırı yöntemleri sebebiyle VPN programları da bir antivirüs programı gibi güvenlik için bir araç haline gelmiştir. Fakat her VPN programı ile istediğiniz şifrelemeyi ve gizliliği elde edemeyebilirsiniz. Ücretsiz VPN programlarını kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bir VPN programı antivirüs gibi sizi kötücül yazılımlara korumazken ücretsiz bir VPN programı cihazınızda kötücül bir yazılım gibi çalışabilir.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, ücretsiz olan herhangi bir yazılımın kullanımından kaçınılması gerektiğinin altını çiziyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoThor'un kurucusu olan, bilgisayara düşkün, motorcu, minik kelebeğini yekpare edinmiş fare ve hayallerinin peşinden koşan bir Webmaster.

Yorum Yap

Yorumlar (26)

 1. Vpn kullanınca internet neden yavaşlıyor ?

 2. Siteniz mükemmel çok memnun kaldım başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Vpn çok işime yarıyor bence herkez kullanmalı

 4. Vpn çok önemli kullanın

 5. Vpn çok işime yarıyor

 6. Çok iyi acıklama yapmıs 👌

 7. 2 ay önce

  Vpn geceleri pubgde kore versiyonda oynamami saglio

 8. 2 ay önce

  Statik ip sabit ip aynı şey bunu kamera sistemleri kullanan iş yerleri ev güvenliği için alınır

 9. Vpn güzel de yavaş işliyor tarayıcı v.s

 10. Çünkü ayrı bir ülke ip ne bağlanıyorsun.

 11. 2 ay önce

  vpn olunca internet neden yavaşlıyor

 12. Bence site güzel bilgiler paylaşıyor çok güzel devam edin 👍👍

 13. Bu ürün çok iyi bende kullanıyorum

 14. VPN İNTERNETE BAGLİ BİŞEY ONUN İCİN VPN KULLANİNCA İNTERNET YAVAŞLIYOT

 15. Çok yararlı oldu teşekkürler.

 16. İnternette gizli kalmak için kullaniyorum dogru tespitlerle guzel anlatmissiniz teşekkür ederim

 17. Çok yararlı oldu teşekkürler

 18. vpn vazgeçilmez bir parçamız 🙂

 19. Vpn kullanımı şart sizede tavsiye ederim

 20. Bende vpn kulanıyorum bence çok yararlı bişey

 21. VPN sayesinde gizli kalmak güzel bişey.

 22. Ben bu siteyi sevdim baya güzel site sizde takip edin 🔥

 23. 2 ay önce

  İnternette gizli kalmak için kullanıyorum çok iyi anlatmışsınız tebrikler

 24. Vpn kullanıyom ama kasıyor

 25. Abi vpn yı kullanınca internet yavaşliyor

 26. 2 ay önce

  Bence VPN çoh dahice bir buluş bulana hellal olsun