İPhone 6’da Karanlık Mod Nasıl Açılır?

0 438

Son günlerde Apple’ın iPhone model akıllı telefonları için yayınladığı karanlık mod, ne yazık ki yalnızca iOS 13 ve üzerinde kullanılabiliyor. 

Tüm Apple uygulamalarında ve birçok 3. Parti yazılımlarda kullanılabilen karanlık mod, gözü yormayarak kullanım deneyimi sunmasının yanı sıra, tamamen karanlık görünümü ile telefonlara ayrı bir hava katıyor. İOS 13 ve üzeri yazılım sürümüne sahip iPhone telefonlarda kontrol merkezinden açılıp – kapatılabilen karanlık mod özelliği; ne yazık ki iPhone 7 ve altı telefonlarda bulunmuyor. 

İPhone 6 için gelen son güncellemenin iOS 12.4.2 olduğunu varsayacak olursak, karanlık mod kullanmak biraz hayal gibi görünüyor. Ancak; iOS’un en gelişmiş özelliklerinden biri olan erişilebilirlik ayarlarını kullanarak; bu kısıtlamayı aşabiliriz. Nasıl mı?

iphone dark mod
iphone karanlık mod nasıl açılır

 

Tavsiye edilen yazı: Ücretli Uygulamaları Ücretsiz İndirme 2020 ( Android/IPhone )

İPhone 6’da Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Her ne kadar iOS 13 ile kullanıma sunulan karanlık mod özelliği oldukça gelişmiş olsa da, iOS 13 altı kullanan kullanıcılar bu özellikten mahrum kalmıyor. Pek fazla gelişmiş olmasa da; iPhone 6, iPhone 5s kullanıcıları da karanlık modu kullanabilirler. 

Karanlık modu kullanabilmek için; iPhone ya da iPad’den ayarlara giriş yapın. Ayarlar sayfasından Genel ayarları bulun ve ardından Erişilebilirlik sekmesine giriş yapın. Erişilebilirlik sekmesinde yer alan Ekran Kolaylıkları seçeneğine giriş yaparak Renkleri Tersine Çevir sekmesinden Akıllı Tersine Çevir seçeneğini aktifleştirin. Ve artık karanlık mod sizin telefonunuzda da aktif! Tüm Apple uygulamaları ve bazı 3. Parti uygulamalarda karanlık mod seçeneği ile gezinebilir, dilediğiniz zaman yukarıda sıraladığımız adımları tekrarlayarak karanlık modu devre dışı bırakabilirsiniz. 

Ayarlarla uğraşmak istemiyor, dilediğiniz zaman karanlık modu açıp kapatmak istiyorsanız;

Yukarıda sıralanan adımları takip ederek Erişilebilirlik ayarlarına giriş yapın. Erişilebilirlik sayfasının en altında yer alan Erişilebilirlik Kestirmesi isimli sekmeye giriş yapın. Karşınıza birden fazla seçenek çıkacaktır. Bu seçenekler arasından Akıllı Renkleri Tersine Çevir özelliğini aktifleştirin. Artık ana ekran düğmesine üç kere bastığınızda; karşınıza seçenekler çıkacaktır. Bu seçenekler arasından Akıllı Renkleri Tersine Çevir’e dokunarak çok kolay şekilde karanlık mod özelliğini aktifleştirebilir ya da  kapatabilirsiniz. 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.