Bilgisayarın Oyun Performansını Arttırma Yolları

0 139

Bilgisayarın Oyun Performansını Arttırma Yolları

Bu makale sonunda bilgisayarın oyun performansını arttırma yolları hakkında bilgi edineceksiniz ve bu bilgileri uyguladığınız taktirde oyun performansınızı arttırabileceksiniz.

Oyuncular için tasarlanan dizüstü bilgisayar tipleri genel olarak aynı fiyata satılan masaüstü bilgisayarların performansına sahip değildir. Ancak kullanıcılar tarafından yapılması gereken bazı hamlelerden sonra performansın eskiye nazaran daha iyi bir hale getirilmesi sağlanabilir. Bilgisayarın oyun performansını arttırma yolları için bu durumlara dikkat etmek başarılı bir sonuç almaya neden olacaktır:

Bilgisayarı Temiz Tutmaya Çalışın

Bilgisayarda oyun performansını daha iyi bir seviyeye getirmek için bilgisayarı temiz tutmak önemli bir konudur. Düzenli olarak toz ve kir gibi konular gündeme getirilerek bilgisayarı bunlardan uzak tutmak iyi bir sonuç almaya neden olabilir. Tozlar bilgisayarın hava akımının azalmasına neden olacağından dolayı, daha fazla ısınmasına yol açacaktır. Sonuç alarak ısınan bilgisayarda da performans bakımından bazı düşüşlerin görülmesi normaldir. Bu nedenle diğer işlemlerden önce bilgisayarın fiziksel anlamda temizliğinin yapılması doğru bir tercih olacaktır.

bilgisayar temiz tutma

Sürücüleri Güncelleştirin

Linux, Windows veya Mac OS işletim sistemine sahip olan bilgisayarların tümü temel olarak aynı donanıma sahip durumdadır. İşletim sistemi fark etmeden aygıt sürücülerinin düzenli olarak güncelleştirilmesi gerekir. Buna ek olarak grafik kartı sürücülerinin de oynadığınız oyunun performansına önemli şekilde etki edebileceğini unutmamanız gerekir. Bu nedenle grafik kartının güncel olup olmamasını sürekli olarak kontrol etmeniz gerekecektir. 

Güç Ayarlarını Ayarlayın

Dizüstü bilgisayar türleri, batarya ömrünü korumak adına tasarruf modunda çalışırlar. Bu durumu düzelterek bilgisayardan almış olduğunuz performansın biraz daha artmasına neden olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise sistem>güç ve uyku>güç ayarlarını takip ederek, bilgisayar performansı için yüksek performans seçeneğini seçmektir. Yine aynı konum üzerinden istediğiniz her an bilgisayar performans ayarını değiştirebilme hakkına sahip olmuş olursunuz.

Windows 10 İçin Oyun Modunu Etkinleştirin

Eğer Windows işletim sistemini kullanıyorsanız oyun modunu tercih ederek, oyun performansını biraz daha arttırmayı düşünebilirsiniz. Bunun için görev çubuğunda sağda yer alan ayarlar yazısına tıklayarak, karşınıza çıkan ekranda oyun yazısına tıklamalısınız. Burada sol kısımda “oyun modunu aktifleştir” yazısı karşınıza gelecektir. Bu şekilde bilgisayarınız oyun oynamak için en iyi hale getirilmiş olur. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.