Bilgisayara Format Nasıl Atılır? Windows 7, Windows 10

1 31

Format Nasıl Atılır?

Bu makale sonunda bilgisayara format nasıl atılır bu sorunun cevabına ulaşmış olacağız.

Bilgisayarlar zamanla çeşitli virüs saldırıları ve yazılımsal hatalar nedeniyle bozulur. Böyle durumlarda sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesi oldukça zorlu bir hal almaktadır. Ortaya çıkan çeşitli sıkıntıları bitirmek için, bilgisayara format atma işlemi istenen sonuçların alınmasına neden olur. Bu sayede bilgisayarın ilk günkü performansında çalışmasına yönelik önemli adımlar atılmış olacaktır. Bilgisayarınız açılmıyorsa ve her türlü yolu denediyseniz format atmayı düşünebilirsiniz. Format tüm verilerin silinmesine neden olduğundan dolayı ilk olarak yedekleme işlemini yapmanız daha faydalı olacaktır. Bunun yanında bilgisayarınız eskiye nazaran bariz bir şekilde yavaşlamış durumdaysa ve performansında önemli ivmeler ortaya çıkarmak isterseniz format atma işlemini yapmayı düşünebilirsiniz. 

Format Atma Adımları:

Windows kurmaya başlamadan hemen önce her zaman yapmanız gereken şey, Windows kurulum cdsi üzerinden bilgisayarı başlatmanızdır. Bunun için yapılması gereken şey ise, bilgisayarı açtıktan sonra bilgisayarın gerekli olan tuşuna basmaktır. Bu tuş bilgisayardan bilgisayara göre değişkenlik gösterir. F2, F10 veya delete tuşlarından birine bilgisayara bağlı olarak basmanız gerekecektir. Bu tuş aracılığıyla BİOS ekranına hemen geçiş yapabilirsiniz. 

format nasıl atılır

Bu ekrana giriş yaptıktan sonra yapılması gereken şey BOOT ayarlarını bulmaktır. Ve bu kısımdan CD okuyucu 1.sıraya çekilmelidir. Bu işlemi de bilgisayarın + veya – tuşları yardımı ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu ayarladıktan sonra F10 tuşuna basarak, yes’i seçmeli ve hemen ardından enter’a basarak kaydedip çıkış yapmanız gerekir.

Windows CD’sini taktıktan sonra önyükleme yapmak için herhangi bir tuşa basmanız lazımdır. Bilgisayar ekranında press any key to boot from CD or DVD yazısını gördükten hemen sonra tuşa basarak Windows kurulumunu hemen başlatmış olursunuz. Yükleme işlemi yapıldıktan sonra ise, Windows kurulum ekranı karşınıza çıkmış olacaktır. Karşınıza çıkan ekranda “şimdi yükle” seçeneğini işaretleyerek, lisans anahtarını girmeniz gerekir. Eğer lisans anahtarı kısmını daha sonra girmek isterseniz, atla yazısına tıklayarak bu işlemi geçebilirsiniz. Daha sonraki ekranda ise “lisans koşullarını kabul et” yazısını işaretleyerek ileri yazısına tıklamanız lazımdır. Özel gelişmiş seçeneği seçildikten sonra karşınıza disk bölümlendirme ekranı gelir. İlk defa Windows kurulacaksa ayrılmamış şekilde karşınıza çıkacaktır. Formatlama yapılacaksa iki veya daha fazla kısım üzerinden karşınıza gelmiş olacaktır. Harddiskiniz yeni durumdaysa ve hiç bölünmemişse “yeni bir diske Windows kurulumu” seçeneğini işaretlemeniz lazımdır. Ancak harddiskinize daha önce zaten Windows kurulduysa ve format atmayı düşünüyorsanız “bölümlenmiş diske Windows kurulumu” seçeneğini izlemeniz lazımdır.

USB Üzerinden Format Atma

Ayrıca USB üzerinden format atma imkanı da bulunurken, cd sürücüye sahip olmayan bilgisayarlarda genel olarak bu yöntem tercih edilmektedir. Bunun için Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınıza Windows 10 medya aracını indirmeniz lazımdır. Windows 10 medya aracını Microsoft’un resmi internet sitesi üzerinden indirebilirsiniz. Bilgisayarınıza bağlı olarak 32 bit veya 64 bit seçenekleri arasından seçim yapmanız istenecektir. İşlemi tamamladıktan hemen sonra Windows 10 medya aracını tıklayarak çalıştırın. Uygulama açıldığı sırasında karşınıza iki farklı seçenek çıkmış olacaktır. “başka bir cihaz için medya” adımını seçerek ileri yazısına tıklayın. Windows 10 dil, sürüm seçme gibi seçenekleri PC’nize uygun bir şekilde belirledikten hemen sonra, bilgisayara flash belleğe takın. Flash belleğin en az 4 gb boyutunda olması önerilmektedir. Bu adımdan sonra yaklaşık olarak 3 gb boyutunda bir download işlemi başlamış olacaktır. İşlem bittiğinde işlemin bittiğine dair uyarı almış olursunuz. Bu nedenle bu uyarıyı görmeden önce flash belleği bilgisayardan çıkarmamanız lazımdır. 

Format işlemini başlatmak için bilgisayarınızı yeniden başlatarak, BIOS ayarları kısmına geçiş yapın. BIOS ekranına ulaşmak için bilgisayardan bilgisayara göre farklı tuşlara basmanız gerekebilir. Bu nedenle BIOS ekranına ulaşmak için basılması gereken tuşu araştırmanız lazımdır. BIOS ekranına ulaştığınızda ise Boot setting bölümüne geçiş yapmalısınız. Bu bölümde “1st bott device” seçeneğine tıklayarak “USB” yazısına geçin. Bu ayarları kaydettikten hemen sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir. PC başlatma ayarını USB olarak ayarladığınızdan dolayı, bilgisayar yeniden açıldığında doğrudan USB bellek devreye girmiş olacaktır. Ve karşınıza çıkan ekranın Windows 10 yükleme ekranı olduğunu fark edersiniz. Bu ekran üzerinde isterseniz tüm dosyaları silerek temiz bir yükleme işlemi yapabilir, dilerseniz de bu seçenekleri koruyarak yükseltme işlemi yapmayı düşünebilirsiniz. Windows 10 yükleme ekranında ürünün lisans anahtarını girmeniz lazımdır. Lisans anahtarınız bulunuyorsa bu ekran üzerinden anahtarı girerek işleme devam edebilirsiniz. Bu kurulum işlemi bittikten sonra ise ayarlar menüsü doğrudan karşınıza çıkmış olacaktır. Ayarları kendi kullanımınıza göre yaparak Windows 10 kurulumunu hemen tamamlayabilirsiniz. Bu adımları eksiksiz bir şekilde tamamladığınızda flash bellekten format atma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır. 

Format Atma

Windows 7 format atma sırasında cd veya flash belleği kullanmanız gerekecektir. Yine benzer adımları yaparak bu işlemi kısa bir süre içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayarınızı normal bir şekilde başlatarak, cd veya usb flash sürücüyü takın. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayar ekranında beliren “press any key to boot from CD or DVD” yazısı görülünce bilgisayardaki herhangi bir tuşa basın. Ardından belirtilen talimatları izleyerek Windows’u yükle ekranı üzerinden, tercih ve dil seçeneğinin belirlenmesini sağlayın. Ardından ileri yazısına tıklayarak lisans koşullarını kabul edin. Ardından ileri yazısına tıklayarak karşınıza çıkan hangi yükleme türünü istiyorsunuz sorusuna özel olarak cevap verin. Windows’un yükleneceği yere ise sürücü seçenekleri içinden gelişmişi tıklayın. Biçimlendirmek istediğiniz kısmı tıklayarak biçimlendir yazısına tıklayın. Hemen ardından atmanız gereken adımlar işletim sistemi tarafından belirtilmiş olacaktır. Bu adımları eksiksiz bir şekilde uygulayarak format atma işlemini kısa bir süre içinde tamamlayabilirsiniz.

Windows Vista içinde uygulanması gereken adımlar temel olarak bunlara benzemektedir. Bilgisayarınızı ilk olarak normal şekilde başlatarak Windows yükleme cd’sini yerleştirerek cihazı kapatın. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatarak herhangi bir tuşa basarak ardından ekranda çıkan talimatları izleyin. Windows’u yükle ekranı üzerinden gerekli adımları izledikten sonra şimdi yükleyi tıklayın. Eğer Windows’u yükle ekranı karşınıza çıkmıyorsa bazı sistem ayarlarının yapılması gerekecektir. Bunu internet üzerinden araştırarak gerekli olan ayar işlemini yapabilirsiniz. Ekranda çıkan adımları izleyerek ve lisans anahtarını girerek Windows’u yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Ekran üzerinde atmanız gereken adımlar işletim sistemi tarafından harfiyen anlatılacağından, format atma işlemini basit bir şekilde araştırma yapmaya gerek kalmadan tamamlamış olursunuz.

1 yorum
  1. Kerim diyor

    Çok işime yaradı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.