İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Android
 3. Android Yeterli Depolama Alanı Yok Hatası Çözümü

Android Yeterli Depolama Alanı Yok Hatası Çözümü

yeterli depolama alanı yok hatası çözümü
2

Android cihazınızda “yeterli depolama alanı yok, yetersiz depolama alanı” hatalarını nasıl düzelteceğinizi ve tüm işletim sistemi ve uygulama güncellemelerinizi en kısa sürede nasıl alacağınızı öğrenin.

Hepimiz biliyoruz ki depolama asla göründüğü kadar değildir. Örneğin, 64 GB depolama alanına sahip bir cihaz, işletim sistemi ve önceden yüklenmiş uygulamalar ve işletim sistemlerinin depolama ortamını biçimlendirmesi sonucunda boşa harcanan alan nedeniyle çok daha az olacaktır. Uygulama veya işletim sistemi güncellemeleri yüklemeye çalıştığımızda güncelleme veya uygulama mevcut alandan çok daha az yer kaplasa da hata alabiliyoruz.

yeterli depolama alanı yok hatası çözümü
yetersiz depolama alanı hatası

Tavsiye edilen yazı: IOS Mu Android Mi Daha Güvenli?

Android “Yeterli Depolama Alanı Yok” Hatasını Gösterdiğinde Ne Yapılabilir?

Depolama alanı eksikliği, Android kullanıcılarını periyodik olarak rahatsız eden “Yeterli Depolama Alanı Yok, Yetersiz Depolama Alanı” hatasının nedenidir. Yeterli depolama alanı olmamasının birkaç olası nedeni vardır.

Android uygulamaları üç depolama alanı kümesi kullanır: uygulamaların kendisi, uygulamaların veri dosyaları ve uygulamaların önbelleği. Bu önbellekler oldukça büyüyebilir, ancak Android tarafından boş alan olarak bildirilirler. Aslında alan uygulama yükleme için bir çalışma alanı olarak mevcut değildir.

“Kullanılabilir Yetersiz Depolama Alanı” hatasını alırsanız, kurulum için yeterli çalışma alanını temizleyip temizlemediğini görmek için uygulama önbelleğinizi boşaltın. Bunun nasıl yapılacağı, hangi Android sürümünü kullandığınıza ve cihaz modelinize bağlıdır.

Android’de Uygulama Önbelleğini Boşaltma

 • Ayarlar uygulamasını açın, Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi seçeneğine tıklayın.
 • İndirilenler bölümüne ilerleyin. Tüm uygulamaların bir listesini ve ne kadar depolama alanı kapladıklarını bu bölümde göreceksiniz.
 • En fazla depolama alanını işgal eden uygulamaları düzenlemek için Menü veya Diğer düğmesine tıklayın ve Boyuta Göre Sırala‘yı seçin.
 • Hem uygulama hem de veriler (Depolama bölümü) ve önbellek (Önbellek bölümü) için ne kadar depolama alanı kapladığını görmek için bir uygulamaya tıklayın.
 • Önbelleği temizlemek ve bu alanı boşaltmak için Önbelleği Temizle‘ye tıklayın. Verileri Temizle‘ye de dokunabilirsiniz, ancak bu dosyalarınızı kaldırır, geçmiş kayıtlı işlemlerinizi siler.
 • İşlemi her uygulama için tekrarlayın.

Uygulama Önbelleğini Daha Hızlı Temizleme

Bazı cihazlarda, tüm uygulamaların önbelleğini tek bir tıklamayla temizlemenin daha hızlı bir yolu vardır:

 • Ayarlar uygulamasını açın, Depolama‘ya tıklayın. Önbelleğe alınan verilerin ayrıntıları ayrılmış olarak ne kadar depolama alanı kullanıldığını gösterir.
 • Önbellek Verileri‘ne tıklayın. Görüntülenen onay formunda, önbelleği çalışma alanı için boşaltmak üzere Sil‘e tıklayın.

Harici depolama (temel olarak SD kartlar) kullanan Android cihazlarda genellikle bildirilenden daha az kullanılabilir depolama alanı bulunur. Bunun nedeni, birçok sistem kaynağının ve bazı uygulamaların çıkarılabilir bir depolama ortamına değil, cihazın dahili çekirdek depolama birimine yüklenmesi gerektiğidir. Sonuç olarak, çıkarılabilir depolama alanına sahip Android cihazlarda, yalnızca önbelleğe değil, güncellemelere ve yeni uygulamalara yer açmak için uygulamaların ve verilerin kaldırılması gerekebilir.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoThor'un kurucusu olan, bilgisayara düşkün, motorcu, minik kelebeğini yekpare edinmiş fare ve hayallerinin peşinden koşan bir Webmaster.

Yorum Yap

Yorumlar (19)

 1. Gayet Mantıklı ve açıklayıcı bence

 2. 1 ay önce

  Sitenizi cok faydalı buluyorum

 3. Benim depolama alanımla hiç bir sıkıntım yok android en memnunum depolama alanı ile sıkıntısı olanlar sd kart kulanabilirler

 4. BENİM TELEFONUMUN ALANI AZ OLDUĞU İÇİN YÜKLEME YAPAMIYORRDUM

 5. Bendede aynısı oluyordu ama sizin sayenizde düzelttim
  Teşekkürler

 6. Oyunlarda kasma sorunu yasiyom neden huwei y7 telefonum

 7. 1 ay önce

  Depolama alanı sıkıntısı yaşıyordum şimdi düzeldi tşkler.

 8. Bence gayet açiklayici oldu artik bi sorun olamz diye dusunuyorum

 9. Bende de aynı sorun vardı düzeldi

 10. en cok ihtiyacim olan sey halloldu tesekkurler

 11. Benim telefonumda öyle bi sorun olmadı hic

 12. Sorunun cozulduyune sevindim. Teşekkürler

 13. Benim depolama alanımla hiç bir sıkıntım yok android en memnunum depolama alanı ile sıkıntısı olanlar sd kart kulanabilirler iyi olur bence

 14. Ben çok memnunum yüksek 128GB aldım diye

 15. Benim telefonda alan boş olsa bile hiç birşey yüklemiyor

 16. Bende bu sorunu çok yaşıyorum yaa ama teşekkürler sayenizde düzeldi olley beee

 17. Android telefonum yasadigim alan sıkıntısı bu sekilde duzeldi tesekkurler

 18. Depolama sıkıntım kalmadı teşekürler 😀