IP ve MAC Adresi Nedir? Ne İşe Yarar?

3 672

Şüphesiz günümüzün en önemli teknolojik icatı internetdir. Böylesine üstel bir hıza sahip internetlerin dünyasında IP ve MAC kavramlarını bilmek sizi bir adım öteye taşıyacaktır. IP ve MAC nedir? Ne İşe Yarar? detaylarıyla yazımızda..

IP ve MAC Adresi Nedir Ne İşe Yarar

Her bir cihaz internete bağlanmak için bir internet sağlayıcısı firmasıyla anlaşır ve gerekli ücret ile gerekli limitlere sahip paketleri kullanır. Peki ama bizi diğer kullanıcılarla eşsiz yapan şey nedir? İşte bu soruya cevap olarak IP, MAC adreslerini verebiliriz. Çünkü evimizin yolu için mahalle sokak gibi bilgiler gerekliyken bilgisayarımıza ulaşacak verilerin ve isteklerin IP ve MAC numaralarıyla bizi tanıması yeterli oluyor. 

IP Adresi

Teknoloji dünyasındaki kapı numaramız olan namıdiğer IP(Internet Protocol). İnternet servisimiz tarafından oluşturulan havuzdan her modem yapılanmasında tarafımıza atanan ve modemi sıfırlayarak değiştirebileceğimiz; çeşitli yazılımlarla gizleyebileceğimiz adresler olan IP, biz kullanıcıların internet dünyasındaki kimlik kartıdır.

Bilgisayar sistemlerimiz için nasıl ki her geçen gün yeni bir versiyon geliştiriliyor, İnternet numaraları da her geçen gün geliştiriliyor. Artan internet kullanıcılarının sayılarıyla birlikte IPv4, IPv6 gibi kombinasyonlarla yeni havuzlar oluşturuldu. IPv4 sadece sayılardan oluşurken IPv6 ile sayı ve harflerle havuz genişletildi. 

Ev adresinizi herkesin öğrenmesini istemeyeceğiniz gibi IP adreslerinizi de kötü niyetli sistemcilerden, hackerlerden saklamalısınız. 

IP Adresi ile Ne Yapılır?

Öncelikle IP adresinizi öğrenen kişi gizliliğinize zarar verebilir. IP adresi ile internete bağlandığınız şehirden tutun, takip ettiğiniz internet siteleri ve izlediğiniz adımlar öğrenilebilir. 

Dijital dünyadaki ayak izlerinizle sizlere ilginizi çeken reklamlar algoritmalar aracılığıyla sunulabilir. Özellikle Facebook, Google ve Youtube’da gözlemleyebileceğiniz bu durumun arkasında IP adresinizin izleri(log) esas alınmaktadır. 

IP Adresi Gizleme

Bu işlem için çok farklı seçenek ve yollar var ancak öncelikle bu işlemi neden yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Amacınız bir illegal aktivite ise kafeler gibi kamusal Wi-Fi hizmetinin olduğu yerlerden bağlanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu durum oldukça tehlikelidir. Kamusal Wi-Fi ağları en savunmasız ağlardır. Bir hacker bu ağlar üzerinden bağlı herkesi izleyebilir. 

Eğer ülkenize yahut internet sağlayıcınıza yönelik oluşturulmuş bir içerik engeli varsa tercih edebileceğiniz yollardan birisi de Proxy yazılımlarıdır. Tarayıcınıza eklenti halinde yükleyebilir yahut bilgisayarınıza indirerek kullanabileceğiniz bu yazılımlar ağınıza bir geçit ekler. Bu geçiş IP adresinizi bir nebze saydamlaştırır. Fakat unutmayın ağınız bu geçitle birlikte yürütülüyorken oldukça yavaştır çünkü gizlenmek için daha farklı bir adres ve yol kullanmak zorunda kalır.

Genel olarak bu tarz bir ağ gizlemesinden söz ediyorsak Tor Browser’ı tavsiye edebiliriz. Tor tarayıcısı her ne kadar yavaşta olsa yazılımsal yapısı itibariyle sizlere hazır bir proxy havuzuyla gelir. Böylelikle harici yazılım kurulumlarıyla uğraşmadan tarayıcınız üzerinden tüm gizliliğinizi sağlayabilirsiniz.

Bir diğer tavsiyemiz etkili ve popüler bir VPN yazılımı kullanmanız üzerine olacak.  Ücretsiz sürümleri genellikle verilerinizi toplayarak şirket lehine işleme politikasıyla sunulsa da elinizden geldiği kadar ücretli sürümleri kullanmaya özen gösteriniz. VPN yazılımlarıyla özgürce internette dolaşabilme imkanına sahip olabileceğinizi de unutmayın.

IP ve MAC Adresi Nedir Ne İşe Yarar

MAC Adresi

Mac adresleri internet sağlayıcısından farklı olarak cihazların üretim firmaları tarafından cihazlara atanan adreslerdir. Bu adresleri basitçe cihazımızın ismi diye düşünebiliriz. Değiştiremeyeceğiniz bu adresler özellikle ağ filtreleme konularında sıklıkla başvurulan yöntemlerden birisidir. Rakam ve harflerden oluşan MAC adresi, ilk 6 hanesiyle cihazınızın şirketini simgeler. Diğer haneler ise cihazınızı eşsiz kılan kombinasyonlardır. 

IP ve MAC İlişkisi

Basitçe internet dünyası üzerinde alınan verileri IP adresimiz çeşitli protokolle ile diğer IP numaralarına taşırken bu veriyi ise gönderilen IP adresine bağlı ilişkili MAC adresine sahip cihazlardan alacaklı sahiplenir. Böylelikle veriler dünyası oluşmuş olur.

3 Yorumlar
  1. İbrahim diyor

    Çok iyi paylaşım yapan bir site

  2. GençstaR diyor

    bilgime bilgi katıyorum sayenizde

  3. Bayram diyor

    yararlı paylaşım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.