Katmanlı İmalat Endüstrisi Başlıyor! 3D Baskı Nedir? Ne İşe Yarar?

4 27

Endüstri çağının belki de en önemli icatlarından birisi olacak katmanlı imalat teknolojisi geliyor. Tüm fabrikaları kasıp kavuracak ve baştan dönüşüme sokacak bu icat her eve bir üretim tesisi kurulmasını sağlayacak hemde bir fabrikadan katlarca küçük ve katlarca maliyetsiz bir biçimde. Peki katmanlı imalat nedir? Ne işe yarar? 3D baskı nedir? Ne işe yarar?

3d baskı nedir

Katmanlı imalat, üretilecek 3 boyutlu nesnenin kat kat biçimde üst üste gelecek şekilde kullanılmasıyla ad alsa da bu metodun yaygın ismi 3D Baskı, 3D Yazıcı olarak geçiyor. FDM sistemi kullanılarak baskı malzemesini eriterek katman katman üste üste ekleniyor. Temelde bu baskıyı çıkarabilmek için işin bilgisayar ve yazılım tarafında CAD tasarım yazılımlarından birisini edinerek kullanmanız gerekiyor. Bu CAD yazılımlarından en yaygınları Autocad, inventor gibi yazılımlardır. Bu yazılımlardan herhangi biriyle hayalinizdeki nesneyi çizebilir, dijital ortamda paylaşabilir yahut dijital ortamdan hazır tasarım ürünlerini kendi 3D yazıcınız aracılığıyla çıkartabilirsiniz.

3D Baskı Nasıl Kullanılır?

Her eve alarak kullanabileceğiniz bu baskı cihazlarında hangi maddeler kullanılarak üretim yapıldığını merak etmişsinizdir. 3D baskı cihazlarında başlıca mühendislik çalışmaları için özel bir naylon kullanılıyor. Mark Two, Mark X ismiyle geçen filamentler standart naylonlardan çok daha dengelidir. Sadece bununla değil reçineden seramiğe insan dokusu gibi katı, toz gibi hal malzemeleri dahi kullanılmaktadır. 

3D baskılar yaygınlaştıkça elektronik cihazlarımız için parça konusu tedavülden kaldırılacak. Zaman ve ekonomik olarak tasarruf sağlayan bu yazıcılar, endüstri çağının birer simgesi haline gelecek. Aradan kalkan aracılar, üretim maliyeti ve işçileriyle üretim her an her yerde olacak. İnternetten her an ulaşabileceğimiz birkaç proje dosyalarıyla istediğimiz şeyi üretebileceğiz. 

Günümüzde gittikçe hızlanan 3D yazıcı sektörüne, Google ve Microsoft’da adım attı. Kendi yazıcılarını üretmeye başlayan devler gelecekte bu sektörde de hakimiyet kazanacak gibi gözüküyor. 

Fabrikalar Kapanıyor

Özellikle üretim bandında gerçekleşen dönüşümden mütevellit fabrika sayısı ciddi oranda düşecek. Yeterli malzeme, yazılım ve zaman olduğu sürece her yerde istediğimiz teknolojileri üretebileceğiz. Bu cihazın dijital dünyaya adım atması, WEF tarafından 4. Sanayi Devrimi olarak nitelendiriliyor.

3D Baskı Fiyatları

3D baskı konusunda da Türkiye’de oldukça fazla üretim noktası kurulmuş durumda. Her türlü fiyat bandında hizmet veren bu noktalar, parça kalitesinden hacmine, üretim süresinden nesnenin doluluk miktarına kadar birçok parametre üzerinden fiyat listesi hazırlamaktalar.

Dünyada 3D Baskı Endüstrisi

2020’ye kadar 21 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşması beklenen 3D baskı endüstrisi, hızlı bir şekilde yükseliyor. Özellikle şirketlerde maliyet azaltmasından ötürü CEO’ların gözde cihazı olmuş durumda. Eğitim tarafında ise lise düzeyinde okullara giren baskı cihazları en çok öğrencilere adapte olmuş durumda. Öğrenciler tahayyül ettikleri gerçeklikleri somut bir şekilde tasarlayarak hem yazılım tarafına hemde pratik tarafa değinerek eğitime farklı bir bakış açısı getiriyorlar. Üniversite tarafında 3D yazıcılar yeni değil aslında. İlk üretilen cihazlardan sonra hızlıca üniversite laboratuvarında kullanılmaya başlanan baskı cihazları öğrencilere 3D tasarım konusunda eğitim programlarına başlatılmasına öncülük etti. 

Otomotiv tarafında 3d baskı cihazları tedarik zincirini oldukça kısaltmış ve zamandan tasarruf etmiş durumda. Özellikle parçacıların işine gelen maliyet/üretim tablosuyla 3d baskı iyice yaygınlaştı. Audi’ninde yedek parça konusunda bu trende girmesiyle otomotiv devleri 3D tarayıcılarıyla tanışmış oldu.

3D Baskının getirdiği imalat özgürlüğü, kullanıcıları kendi parçalarını, nesnelerini üretmeyi sağlayarak tedarik zincirine büyük bir darbe vurdu. Endüstri çağı her adımıyla dünyayı aniden değiştiriyor. Bu hızlı çağda gelecekte neler olacağını düşünmek bile heyecan verici. Sizce gelecekte 3D baskı teknolojisi hangi konuma gelecek?

4 Yorumlar
 1. YUSUFF1905 diyor

  3d baskı ile neler yapılabilir buna da değinseymişsiniz merak ettik

 2. F3 diyor

  fiyat bilgileri de paylaşılsaydı keşke

 3. Nahid diyor

  3d yazıcımız olsa da nasıl kullanırız öğrensek

 4. Ozan diyor

  alıcan bi 3d yazıcı bakıcan keyfine

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.