Güvenlik Kameraları Nasıl Seçilir Farkları Nelerdir (CCTV)

1 212

Çevremizde yalnızca gelişenler akıllı telefon ve bilgisayarlar değil aynı zamanda güvenliğimizden ve gizliliğimizden sorumlu güvenlik kameralarıdır. Güvenlik Kamerası Nasıl Seçilir, Güvenlik Kameralarının Farkları Nelerdir? CCTV Nedir? Gibi Sorular detaylarıyla sizlerle.

Güvenlik Kameraları Nasıl Seçilir Farkları Nelerdir (CCTV)

Her ihtiyaca göre farklılaşan güvenlik kameraları bir işletme için büyük bir önem arz ediyor. İşletmenizde yaşayacağınız bir kayıp için tek geri dönüşün belkide güvenlik kameraları olduğu anlar yaşayabileceğinizden iyi bir güvenlik kamerasına sahip olmanızı öneriyoruz.

Güvenlik Kameraları Seçimi

Güvenlik kameraları dünyasında duyabileceğiniz her türlü kavramı sizler için anlamlandıracağız. Bu konuda sahip olacağınız bilgi birikimi seçeceğiniz model üzerinde büyük bir etkisi olacağını unutmayın.

CCTV Nedir?

CCTV yalnızca güvenlik amaçlı işletmelerin değil aynı zamanda trafik yönetimi gibi konularda da başarılı bir süreç yönetmeye yarıyor. Kameranın monitörle etkileşmesiyle oluşan CCTV sistemi, iş yeri, fabrika, trafik, konferans salonları gibi birçok alanda başarılı bir deneyim sağlıyor.

Güvenlik Kameraları Nasıl Seçilir

Kameranın Konumu

Kamerayı komunlandıracağınız nokta oldukça önemlidir. Hava koşullarının etkileyerek görüntüyü bozmasına izin vermeyeceği bir noktada kamerayı konumlandırmalısınız. Özellikle güneşe bakan kameralarda görüntünün büyük bir kısmı bozuk çıkabiliyor. Bu yüzden güneşsiz yahut zıt konumda çift kamera kullanımı ortamın görüntüsünü çıkartacaktır.

Işık bozunumuna karşı ayrıca ışık patlamasını engelleyebilen kameralar da tercih edebilirsiniz. 

Kamera Görüntü Çözünürlüğü

IP ve Analog olarak ayrılan CCTV sistemleri arasında şüphesiz çözünürlük konusunda IP CCTV sistemleri bayrağı taşıyor. Özellikle ordu için zoom yeteneği yüksek kameralar tercih konusu olurken halka açık ve kalabalık mekanlar için çözünürlük daha çok önem arz etmiş oluyor.

Kamera Bağlantısı

Bir mekandaki tüm kameraların sahip olduğu kabloların çokluğu maliyet ve görüntü adına üzebiliyor. Bunun için PoE switchler kullanarak maliyeti en aza indirgeyebilirsiniz. Ayrıca gece önem arz eden işletmeler için gece görüşü konusunda başarılı performans sunan IR LED, Cut Filter gibi özelliklerin olduğu kameralar tercih sebebidir. 

Kamera Veri Depolaması

İşletmenizde yaşanan bir sıkıntı günler geçtikten sonra ortaya çıkabilir. Bu zaman zarfında geriye dönük kayıtlara ulaşmak büyük bir önem arz ediyor. Tam bu anda kameraların görüntülerinin kaydedildiği HDD Depolama cihazlarının boyutları, kamera sisteminin yedek tutum süresi gibi konulardaki yeteneği devreye giriyor. Eğer yüksek boyutlu bir depolama alanına sahipseniz görüntüleri 1 ayı aşkın süreyle saklamanızı öneriyoruz. 

Kapasite yetersiz olduğu anlarda RAID teknolojisi ile ayrıca depolama üniteleri takabilir ve kayda devam edebilirsiniz. RAID teknolojileri Performans, Maliyet, Veri Güvenliği, Disk kullanımı gibi başlıklarla sıralandığında en değerli cihaz RAID 10 olmaktadır. 

Kameralarınızı satın alırken şirketin size kuracağı garanti ve teknik imkanlara da dikkat etmeyi unutmayın. Arıza sonrası sağlanacak teknik servisin uzmanlığı işletmenizin güvenliği için dakikalarla ölçülebilecek önem taşımaktadır.

Kamera İzleme Sistemleri

İşletmenizin sahip olduğu kamera sayılarıyla orantılı olarak kullanabileceğiniz monitörlerin kaliteli oluşu, en ufak bir detayda bile sizlere yardımcı olabiliyor. İşletmeniz büyük ve değerli ürünlere sahipse profesyonel ve HD CCTV monitörleri kullanmanızı öneriyoruz. Eğer küçük bir işletmeyseniz başlangıç için SPOT Monitörler iyi bir seçenek olacaktır.

1 yorum
  1. Ali diyor

    yararlı bi paylaşım olmuş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.