İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Bakan Açıkladı: Sosyal Medya Fenomenleri Bundan Böyle Ücret Ödeyecekler!

Bakan Açıkladı: Sosyal Medya Fenomenleri Bundan Böyle Ücret Ödeyecekler!

bakan-acikladi-sosyal-medya-fenomenleri-artik-vergi-odeyecekler-1523438677

Milyonlarca takipçisi, abonesi olan onlarca sosyal ağ fenomeni var. Bu kişiler artık birer toplumsal figür oldukları değin, en çok konuşulan isimler aralarında da yer alıyorlar. Gelirlerini ise takipçilerine sundukları reklamlardan, sponsorluklardan elde ediyorlar. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın son açıklamalarına tarafından artık onlar da aidat ödeyecekler.

Sosyal medyanın tanınan simaları, kazanç elde etmek amacıyla fotoğraflarında, videolarında ya da öteki paylaşımlarında reklam alıyorlar. Geçimlerini karşılamak için bundan daha doğal bir yol olamaz. Fakat Maliye Bakanlığı yaptığı incelemelerle, bu gelirlerin vergiye bağlı tutulması kararını aldı.

Açıklamayı aracısız Bakan Naci Ağbal yaptı. Hesapları üzerinden ürün ve hizmet tanıtımı yaparak kazanç elde eden şahısların ödenti mükellefi olmaları gerektiğini belirten Ağbal, “İster hakiki isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza kadar ücret vermek zorundasınız. Bir birey internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet’ler atıp oradan kazanç elde etsin, bunlar eğer mantıksal bağ talep ediyorsa apaçık bir gelir var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Ücret kanunlarımızda hiçbir avarelik yok, bunun adına ‘internet fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek” açıklamasında bulundu.

Maliye Bakanlığı, gerekli araştırmalar zarfında internetteki ticari faaliyetlerin izlenmesi için Tehlike Inceleme Merkezi adında özel bir birim kurdu. Ağbal, “Kim olursa olsun, gelir doğuran faaliyetleri bu ortamda yürütenlerin tümü ya kendiliğinden gelip ödenti dairesine başvurup mükellef olacak veya onları biz saptama edeceğiz ve resen kendilerini ücret mükellefi yaparak vergiyi tarh edeceğiz yani onlardan kazandıkları bu paranın vergisi isteyeceğiz” dedi.

Ülkemizde en çok takipçisi olan Enes Batur’un YouTube kanalında yaklış 7 milyon abonesi bulunuyor. Onu peşine düşüp takip eden takriben 5 milyon abonesi ile Orkun Işıtmak ve 3.5 milyon Kafalar kanalı. İnternette en çok ürün tanıtan isimlerden olan Danla Bilic’in ise 1.6 milyon abonesi var.

görünürde internet fenomenleri, bundan sonra yaptıkları ticari anlaşmalar dahil, yalnızca bir içerikte tanıttıkları ürünler için de ücret ödeyecekler.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/maliye-bakanligi-fenomenleri-takibe-aliyor-40801285 sizlere www.teknothor.com farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoThor'un kurucusu olan, bilgisayara düşkün, motorcu, minik kelebeğini yekpare edinmiş fare ve hayallerinin peşinden koşan bir Webmaster.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

  1. YA LANET OLSUN ŞU BAKANLARA

  2. Asıl para ödemesi gereken ünlüler o dizilere çokan veya şarkı yazan o ünlüler.

  3. tesekkurler